Bezpłatne szkolenia „Profesjonalnych kierowców”

30 lipca 2018, 11:04

Ruszyły szkolenia w ramach trzeciej edycji akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy”. W tym roku zostanie przeszkolonych kilkuset kierowców zawodowych z całej Polski, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Po raz kolejny kierowcy zawodowi mogą wziąć udział w bezpłatnych kursach organizowanych w ramach akcji CSR „Profesjonalni kierowcy”. Celem tej inicjatywy jest wsparcie polskiej branży transportowej w dalszym rozwoju i umacnianiu pozycji na europejskim rynku przewozów. Pierwsze szkolenia odbyły się trzy lata temu i od tego czasu cieszą się coraz większą popularnością. W ubiegłym roku chęć udziału w kursach zgłosiło aż 1000 osób, z których 400 zdobyło certyfikat „Profesjonalnego kierowcy”.

W tym roku w 12 lokalizacjach w całym kraju przeszkolonych zostanie kilkaset osób. Już w maju, na początku rekrutacji, listy uczestników na niektóre lokalizacje były prawie pełne. Z badań wynika, że z roku na rok rosną zarobki kierowców, którzy mają prawo jazdy kat.C+E. Poprawiają się również warunki zatrudnienia.

Z ankiet przeprowadzonych przez pracownię IBRIS wśród młodych kierowców (maksymalnie z rocznym stażem pracy) wynika, że 30 proc. z nich zarabia powyżej 4 tys. zł netto. Pensja 15 proc. respondentów wynosi od 5 do 6 tys. zł, a 11 proc. powyżej 6 tys. zł. To oznacza, że kierowcy są obecnie w gronie najlepiej wynagradzanych pracowników na rynku. Dla porównania – prawnicy według rankingu opublikowanego na portalu jobs.pl zarabiają średnio ok. 5 tys. zł.

Pierwsze tegoroczne szkolenie „Profesjonalnych kierowców” odbyło się w czerwcu w Malborku. Jego uczestnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat programu zajęć oraz instruktorów.

– Dopiero podczas kursu miałem okazję przekonać się, jak naprawdę wygląda praca kierowcy zawodowego, z jakimi problemami mierzy się każdego dnia. Od instruktorów dowiedziałem się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Zajęcia odbywały się na nowoczesnych samochodach ciężarowych. Podczas dwóch dni szkolenia w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” zdobyłem więcej praktycznych umiejętności, niż w czasie całego kursu na prawo jazdy – podkreśla Grzegorz Płotka, uczestnik czerwcowego szkolenia w Malborku.

Jarosław Buła, prezes zarządu firmy Alegre z Malborka, nie ma wątpliwości, że akcja „Profesjonalni kierowcy” to wsparcie dla całej branży transportowej, której głównym i największym problemem jest brak dobrze przygotowanych do zawodu pracowników.

– Na szkolenia „Profesjonalnych kierowców” zgłaszają się ludzie z prawem jazdy C+E, ale bez doświadczenia. Po reakcjach kursantów było widać, że wielu z nich dopiero tutaj przekonało się, jak naprawdę wygląda zawód kierowcy – komentuje Jarosław Buła.

W Alegre szkolenie zostało zorganizowane już po raz drugi. Po zeszłorocznej edycji firma zatrudniła kilku kursantów.

– Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z osobami, które wzięły udział w tegorocznym szkoleniu. Myślę, że i w tym roku kilka z nich dołączy do naszego zespołu na stałe – mówi Jarosław Buła.

Do tej pory certyfikat „Profesjonalnego kierowcy” uzyskało 500 osób. Ponad 60 proc. z nich podjęło pracę kierowcy w polskich firmach transportowych.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach muszą wypełnić formularz umieszczony na stronie internetowej poświęconej akcji: www.profesjonalnikierowcy.pl. Kursy organizowane w ramach akcji „Profesjonalni Kierowcy” są bezpłatne.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!