Zakończyła się akcja Truckers Lab – objazdowe badania dla kierowców

15 października 2018, 12:52

13 stacji paliw w Polsce, 5000 przejechanych kilometrów, prawie 750 przebadanych osób – tak wygląda pierwsze podsumowanie projektu Truckers Lab, realizowanego przez Fundację Truckers Life. W ramach objazdowych badań kierowcy zawodowi mogli w trasie za darmo sprawdzić stan swojego zdrowia. Przebadano ich ciśnienie, poziom glukozy, cholesterolu oraz przeanalizowano skład ciała. Wyniki badań nie napawają optymizmem.

Pomysł na objazdowe badania zrodził się w odpowiedzi na alarmujące dane o stanie zdrowia kierowców. W Polsce jest ich ok. 700 000, a stan ich zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Jak mówi II Raport Fundacji Truckers Life o stanie zdrowia i sposobie żywienia kierowców zawodowych, aż 2/3 kierowców ma nadwagę i ryzyko wystąpienia chorób serca i innych schorzeń zawodowych. To jednak nie koniec szokujących faktów płynących z raportu. W 90% przypadków sposób odżywiania truckerów jest po prostu zły.

Truckers Lab – objazdowe badania kierowców na stacjach w Polsce

Fundacja Truckers Life przy wsparciu partnera strategicznego – firmy Mercedes-Benz Trucks Polska i portalu RoadStars.com, rozpoczęła objazdowe badania kierowców.

– W ramach Truckers Lab przebadaliśmy poziom glukozy i cholesterolu truckerów, zmierzyliśmy ciśnienie, a także przeanalizowaliśmy ich skład ciała, dzięki czemu ustaliliśmy m.in. wiek metaboliczny, masę tkanki tłuszczowej, masę tkanki beztłuszczowej czy zawartość wody w organizmie. Kierowcy otrzymali również indywidualne zalecenia dietetyczne od Koła Naukowego Dietetyków z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W badaniu i konsultacjach na 13 stacjach wzięło udział 750 osób – mówi Martyna Gorynia z Fundacji Truckers Life.

– Pierwsze wyniki nie napawają optymizmem, jednak sam fakt dużego zainteresowania akcją, chęć badania się i ciekawość dotycząca sposobów na prowadzenie zdrowego stylu życia w trasie pokazują, że edukacja jest potrzebna. Widać też wyraźnie, że istnieje konieczność kontynuacji tego typu projektów. Podczas badań natknęliśmy się na kilkadziesiąt osób, dla których to był ostatni dzwonek na reagowanie. Dostały one polecenie natychmiastowej konsultacji lekarskiej – mówi Patrycja Rubik z Fundacji Truckers Life.

– Pomimo, że wstępne wyniki naszych badań nie napawają optymizmem, jesteśmy zadowoleni, że nasza wspólna inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem wśród kierowców. Świadczy to o tym, że coraz więcej z nich chce zacząć dbać o swoje zdrowie. Nam jako producentowi samochodów ciężarowych zależy na rozpropagowaniu zdrowego stylu życia wśród kierowców i uzmysłowieniu jak szkodliwe skutki dla zdrowia niesie brak aktywności fizycznej oraz niezdrowa dieta. Dlatego zachęcamy do odwiedzania portalu RoadStars.com, gdzie można znaleźć wiele prostych sposobów na zdrowy tryb życia, ćwiczenia fizyczne w obrębie kabiny oraz jak odżywiać się zdrowo – mówi Igor Kaczorkiewicz Head of Product, Marketing& PR z Mercedes-Benz Trucks Polska.

Wyniki badań zebranych w ramach akcji Truckers Lab posłużą Fundacji Truckers Life w opracowaniu kolejnego raportu o stanie zdrowia polskich kierowców. Zostanie on wydany w przyszłym roku.

Akcję wsparły stowarzyszenia i organizacje: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera oraz Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!