Sprzęt skradziony w Norwegii odnaleziony w Polsce

, 23 listopada 2018, 14:59

Firma Rønningen Maskin AS odzyskała zagęszczarkę tydzień po tym, jak została ona skradziona z magazynu w Årnes. Maszyna została odnaleziona na terenie Polski przy pomocy urządzenia ABAX.

15 października w miejscowości Årnes na południu Norwegii skradziono zagęszczarkę. Sprzęt został wywieziony przez złodziei z placu budowy firmy Rønningen Maskin AS w nocy. Kradzież zgłoszono norweskiej policji, jednak ta uznała poszukiwania za bezcelowe.

Wartość maszyny opiewała na kwotę 70 000 NOK, dlatego właściciel zgłosił się o pomoc do firmy ABAX, której system do monitorowania sprzętu był zamontowany na zagęszczarce.

Trasa ucieczki złodziei

Dzięki technologii GPS i GSM, firma ABAX zlokalizowała zaginiony sprzęt na trasie do Szwecji, w okolicach Finnskogen. Złodzieje kierowali się do portu Ystad, skąd przedostali się drogą morską do Świnoujścia. Ze Świnoujścia zagęszczarka została przetransportowana do Słupska drogą lądową. Tam zagęszczarka została przeładowana do innej ciężarówki, która ruszyła na południe Polski – około południa 23 października w okolicach Wadowic zagęszczarka została wyładowana z pojazdu ciężarowego, co umożliwiło odzyskanie wcześniej zakłócanego sygnału GPS. Dzięki lokalizacji na mapie, udało się bez problemu ustalić dokładne miejsce przetrzymywania sprzętu. Policja dotarła pod wskazany adres po upływie około pół godziny i zatrzymała sprawców oraz zabezpieczyła skradzione mienie.

Bezradność policji kontra nowoczesne technologie

W wywiadzie Håkon Rønningen zwrócił uwagę, że w tym samym czasie w okolicy Årnes miało miejsce kilka podobnych incydentów. Tej samej nocy doszło również do innych kradzieży, a wszystko wskazuje na to, że wydarzenia są ze sobą powiązane. Niestety norweska policja nie ma środków, które pomogłyby w poszukiwaniach sprawców takich zdarzeń i najczęściej śledztwa są umarzane.

– Rok temu również ukradziono nam sprzęt. Niestety nie posiadaliśmy wówczas żadnego systemu do monitorowania i lokalizacji zasobów, a skradzionych przedmiotów nie udało się odzyskać. To skłoniło nas do zainstalowania modułów śledzących na naszych maszynach, co okazało się świetną inwestycją –  powiedział Håkon Rønningen z firmy Rønningen Maskin AS.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, sprawę udało się zakończyć szybko i z ogromnym sukcesem, a skradziona zagęszczarka trafiła z powrotem do Rønningen Maskin AS.

ABAX to norweska firma telematyczna, producent i dostawca elektronicznej ewidencji przebiegu pojazdów, systemów monitorowania pojazdów opartych o GPS, technologii kontrolowania maszyn i urządzeń oraz oprogramowania do zarządzania projektami.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Stefan Wstrząs, 27 listopada 2018, 8:55 2 0

Super, fajnie ze mentalni popsuci polacy (przez małe p) robią dobrą reklamę sprzętu GPS. Wiem, że nie tylko polacy kradną.. ale na Miłość Boską, przodujemy w rankingach. Takich wieśniaków powinni fotografować i pokazywać bilboardach. Niestety w Skandynawii mamy opinię zarówno pracowitych, ale również buraków, złodziei i wieśniaków. Tillykke!

Odpowiedz