CBA zatrzymało wiceprezesa polskiego producenta autobusów

13 grudnia 2018, 10:01

Centralne Biuro Antykorupcyjne w kooperacji z łotewskimi służbami KNAB zatrzymało 6 osób na terenie Polski i Łotwy, w związku ze śledztwem antykorupcyjnym. Wśród zatrzymanych jest członek zarządu i dyrektor handlowy polskiego producenta autobusów.

Zdjęcie: CBA

Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali pod Poznaniem członka zarządu producenta pojazdów transportu miejskiego, natomiast w Warszawie jednego z dyrektorów handlowych tej firmy. Funkcjonariusze łotewskiej służby antykorupcyjnej KNAB zatrzymali w Rydze 4 osoby: wśród nich dyrektora odpowiedzialnego w lokalnej miejskiej spółce komunikacyjnej Rigas Satiksme za przetargi i osoby, które pomogły w ukryciu 800 000 euro łapówki. Wszystko wskazuje na to, że może chodzić o firmę Solaris jednak oficjalnie CBA nie podało tej informacji w komunikacie.

Ustalenia polskiej służby antykorupcyjnej wskazują, że pieniądze miały być zapłatą, korzyścią majątkową za załatwienie kontraktu na dostawę blisko 200 autobusów i trolejbusów do Rygi. Przetargi były organizowane przez Rigas Satiksme w latach 2013-2016.

Jak ustalili białostoccy agenci CBA te 800.000 euro, nim trafiło do Rygi, miało zostać „przeprane” w transzach pod pozorem płatności za fikcyjne usługi konsultingowe poprzez łańcuszek podstawionych spółek z Łotwy, Cypru, Hong-Kongu i Chin.

Zatrzymani przez białostockich agentów CBA trafią do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty niegospodarności i tzw. prania pieniędzy. Póki co nie zdecydowano się na postawienie zarzutu korupcji. Podejrzani nie przyznali się do winy i złożyli śledczym wyjaśnienia.

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do szeregu przeszukań doszło także na terenie Łotwy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!