Jak zabezpieczyć swój ładunek?

, 16 stycznia 2019, 12:50

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego obliczyła, że straty z tytułu kradzieży ładunku wynoszą ponad 6 miliardów euro rocznie. W jaki sposób można uchronić się przed wynikającymi z tego tytułu szkodami podpowiadamy w poniższym artykule. 

Takie wnioski przyniosło trwające prawie rok badanie, które ma na celu stworzenie wspólnych standardów i zasad bezpieczeństwa mających obowiązywać na wszystkich parkingach przeznaczonych dla samochodów ciężarowych w Unii Europejskiej. W badaniu uczestniczyła również Komisja Europejska, która oprócz zagwarantowania bezpieczeństwa, postawiła sobie za cel stworzenie odpowiedniej infrastruktury – rozbudowę sieci parkingów strzeżonych, wraz z odpowiednim zapleczem dla kierowców. Na ten cel planowane jest przeznaczenie 178 milionów euro.

Co zaś się tyczy parkingów strzeżonych – ze statystyk wynika, że co trzecia ciężarówka jest okradana właśnie w takim miejscu. Mimo przestrzegania odpowiednich zasad i posiadania certyfikacji ciągle odnotowuje się kradzieże ładunków właśnie w specjalnych strefach parkowania.

Rodzaje zabezpieczeń

Winą za wzrost strat z tytułu kradzieży do tej pory obwiniano uchodźców, lecz obecnie za największy problem uważa się zorganizowane grupy przestępcze, które zazwyczaj są bardzo dobrze przygotowane i poinformowane, co kierowca ciężarówki wiezie w swoim transporcie. W związku z tym złodzieje wyposażają się w odpowiedni sprzęt, aby dokonać włamania. Firmy zajmujące się dystrybucją i produkcją dodatkowych zabezpieczeń odnotowują zwiększone zainteresowanie swoimi produktami.

– Wśród produktów, które proponujemy naszym klientom, można wyróżnić zabezpieczenia naczep (chłodni, plandek, boxów), kontenerów morskich i spedycyjnych, pojazdów typu VAN, Bus i Kamper. – mówi Kamil Morawski z firmy DG CORP, producenta zabezpieczeń transportowych Protect Vehicle oraz dystrybutor produktów SBS. – Dużym zainteresowaniem cieszy się również nasza nowość w ofercie – zabezpieczenia wlewów paliwa.

Różnorakie zabezpieczenia dostępne są zarówno dla dużych firm transportowych, które potrzebują całego systemu zabezpieczeń, jak również dla właścicieli pojedynczych pojazdów, którzy chcą zadbać o swój ładunek. Ważne jest odpowiednie dopasowanie produktu zabezpieczającego, aby w odpowiedni sposób mógł spełniać swoją funkcję.

Dzięki rozwijającemu się rynkowi usług telematycznych i telemetrycznych możliwe jest też wyposażenie swoich pojazdów w systemy zabezpieczeń opierające się na kamerach. Rozwiązanie takie proponuje między innymi firma SafeWay. Dzięki kilku kamerom zainstalowanym na pojeździe kierowca ma możliwość natychmiastowego widoku na najbliższe otoczenie ciężarówki. Dodatkowo samochód można wyposażyć w czujniki i sensory, które mogą wykryć na przykład zmianę położenia towaru bez autoryzacji przewoźnika.

Jednak jak wynika z obserwacji, nadal niewiele firm decyduje się na doposażanie swoich ciężarówek w dodatkowe akcesoria.

– Niestety, firmy transportowe często bagatelizują kwestię zabezpieczania ładunku, aż do pierwszej kradzieży. Usprawiedliwiają to kosztami zabezpieczeń, ale jeżeli byłyby one tanie, zapewne również byłyby słabej jakości. – powiedział Kamil Morawski. – Tym, czego brakuje w polskiej społeczności transportowej jest informacja. Trudno jest dotrzeć do właścicieli takich firm i uświadomić im, jakie są realne zagrożenia.

Zabezpiecz swój samochód

Dla kierowców ciężarówek dostępne są aplikacje internetowe, dzięki którym można sprawdzić podstawowe informacje na temat parkingów znajdujących się na trasie. Obłożenie, wyposażenie w infrastrukturę dla kierowców, dostępne zabezpieczenia – to najbardziej przydatne wiadomości. Jak się jednak okazuje nadal większość parkingów nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa przebywającym na ich terenie kierowcom i ich ładunkom, a poprawa tego stanu może zabrać jeszcze kilka lat. Warto zatem rozważyć doposażenie swojej floty w niezbędne zabezpieczenia, które nie zaszkodzą, a mogą pomóc w zabezpieczeniu ładunku.

Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!