Konkurs kierowców Scania 2019

20 lutego 2019, 11:03

Manewrowanie, odpowiedzialna i ekonomiczna jazda, pierwsza pomoc, zabezpieczanie ładunku i dużo więcej. To podstawowe umiejętności, które powinien posiadać kierowca pojazdu ciężarowego. Zostaną one poddane ocenie podczas najnowszej edycji Konkursu Kierowców Scania 2018 – 2019.

Branża transportowa potrzebuje coraz więcej kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów, a jednym z głównych założeń Konkursu Kierowców Scania jest wzbudzenie zainteresowania tym zawodem i podniesienie jego prestiżu.

– Wiele się mówi o niedoborze kierowców w branży transportowej. W Polsce jest on szacowany na ok. 50 tys. osób. Aby utrzymać wysokie tempo rozwoju, firmy transportowe poszukują najlepszych kandydatów, zachęcając ich dobrym wynagrodzeniem i możliwością pracy w nowym, komfortowym pojeździe. Organizując Konkurs Kierowców Scania zachęcamy młodych ludzi do wybrania pracy kierowcy i rozwoju swoich umiejętności. Tym samym wspieramy przedsiębiorców z branży transportowej. Uczestnicy konkursu są dla nas bohaterami, a setki kierowców zgłaszający się w poszczególnych krajach stają się ambasadorami transportu drogowego. Obecnie, bycie kierowcą to atrakcyjny zawód  – mówi Pawel Paluch, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Scania Polska S.A.

Konkurs Kierowców Scania, największe tego typu zawody na świecie, został zainspirowany dyrektywą Komisji Europejskiej z 2003 r. o szkoleniu kierowców. W tym roku wezmą w nim udział kierowcy z 31 państw europejskich. Polskiego laureata konkursu poznamy 11 – 12 maja podczas finału krajowego w Częstochowie.

Bez limitu wieku

W tegorocznym konkursie wprowadzono kilka zmian. Zniesiono górny limit wieku uczestników wynoszący poprzednio 35 lat i stworzono możliwość zgłaszania uczestnictwa online za pośrednictwem systemu Scania Fleet Management (FMS). Tegoroczna edycja obędzie się też pod zmienioną nazwą – Scania Driver Competitions 2018 – 2019.

Zachować spokój

Polskie eliminacje składają się z dwóch etapów. Podczas pierwszego etapu, organizowanego w 11 lokalizacjach, na kierowców czeka obowiązkowy test teoretyczny, weryfikujący ich wiedzę z zakresu m.in.: bezpieczeństwa i zdrowia (pierwsza pomoc), zabezpieczenia ładunku oraz przepisów ruchu drogowego. Do drugiego etapu przechodzą uczestnicy z najlepszymi wynikami z testu teoretycznego. Podczas tego etapu kierowcy będą mogli zaprezentować swoje umiejętności w praktyce. Testy praktyczne obejmują jazdę ekonomiczną i defensywną oraz jazdę na placu manewrowym.

Aby odnieść sukces w Konkursie Kierowców Scania, kierowca musi uzyskać doskonałe wyniki we wszystkich konkurencjach. Oznacza to również jak najmniejszą liczbę błędów przy manewrowaniu. Równie ważna jest prawidłowa ocena sytuacji, ekonomiczny styl jazdy oraz mistrzostwo w panowaniu nad pojazdem i umiejętność pracy pod presją czasu.

Kto wstąpi na najwyższe podium i wygra nowy pojazd Scania? Wszystko okaże się podczas finału europejskiego, który odbędzie się w Szwecji w Södertälje 25 maja 2019 r.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!