Scania przedstawia nowe autobusy miejskie i podmiejskie

21 października 2019, 15:03

Autobusy Scania nowej generacji są przeznaczone do obsługi linii miejskich i podmiejskich. Pierwszym pojazdem w serii jest Scania Citywide, autobus elektryczny z zasilaniem akumulatorowym. W ofercie znajdą się również modele napędzane silnikami na wszystkie rodzaje paliwa.

Nowa seria Scania Citywide wyróżnia się niższym zużyciem paliwa, większą liczbą miejsc dla pasażerów, lepszymi właściwościami jezdnymi i znacznie wyższym komfortem dla pasażerów i kierowcy. Głównym założeniem projektowym było opracowanie bardziej przestronnego autobusu o jaśniejszym wnętrzu, który łatwo można utrzymać w czystości. W przeciwdziałaniu skutkom globalnego ocieplenia niezwykle ważne jest, aby autobusy zapewniały wszystkie wygody, które przekonają jeszcze więcej osób do korzystania z transportu zbiorowego – komentuje Anna Carmo e Silva, dyrektor Scania Buses and Coaches.

Boczne umieszczenie jednostki napędowej w modelach z silnikami o pojemności 7 i 9 litrów oraz silnika elektrycznego w niskopodłogowym autobusie miejskim o długości 12 m, pozwoliło uzyskać miejsce do zamontowania dodatkowych trzech siedzeń za tylną osią. Ponadto zwiększona nośność przedniej osi pozwala zwiększyć liczbę siedzeń o dodatkowe dwa. Dzięki tym rozwiązaniom łączna maksymalna liczba pasażerów, którzy mogą podróżować w pojeździe wzrosła do około 100, w zależności od rodzaju napędu i konfiguracji wnętrza.

Zużycie paliwa w wersji z silnikiem 7-litrowym, najczęstszy wybór w przypadku autobusów obsługujących linie miejskie, obniżyło się o 3 – 5%. Zastosowanie skrzyni biegów o jeszcze wyższej skuteczności pozwala obniżyć zużycie o kolejne 1 – 3%. Wprowadzenie układu start/stop pozwoli obniżyć łączne zużycie oleju napędowego i biopaliwa o 8%, a w przypadku autobusów zasilanych gazem – do 15%.

Wyposażenie niskopodłogowych autobusów podmiejskich w system Scania Opticruise może przyczynić się do większej oszczędności paliwa. Należą do nich: lepsze właściwości aerodynamiczne, tempomat z funkcją Active Prediction (CCAP), elektryczny wentylator chłodnicy, układ oczyszczania spalin SCR i obniżenie masy.

Nowa stylistyka wnętrza modelu Scania Citywide wyróżnia się jasnymi kolorami sufitu i bocznych paneli. Powiększone okna boczne sięgające wyżej do sufitu wpuszczają więcej naturalnego światła do wnętrza autobusu. W podwyższonym suficie zamontowano płaskie boczne panele sufitowe, które lepiej doświetlają wnętrze i optycznie powiększają przestrzeń pasażerską.

Wersja niskopodłogowa wyposażona będzie w dodatkowe okno z tyłu, podobne do okna w aktualnym modelu Citywide. Jest to związane ze zmianą położenia silnika. Ponadto klienci będą mogli wybrać dodatkowe niższe okna boczne w przestrzeni między przednią i tylną osią, które jeszcze lepiej doświetlą przestrzeń pasażerską. Kolejnym rozwiązaniem zwiększającym komfort jest niezależne zawieszenie przednie, które poprawia płynność i stabilność jazdy.

Aby ułatwić operatorom utrzymanie pojazdu w czystości, a także uprościć codzienne czynności kontrolne, konstrukcja autobusu ma mniej szczelin i elementów łączących się pod kątem prostym. W nowej kabinie kierowcy zastosowano rozwiązania poprawiające ergonomię, takie jak optymalne rozmieszczenie pedałów, zwiększenie przestrzeni na nogi, funkcję dostosowania ustawień do wzrostu kierowcy, bezstopniową regulację fotela w szerokim zakresie kątów, lepszą widoczność i dostęp do elementów sterujących. Niemal wszystkie przyciski na desce rozdzielczej obsługiwane są przez magistralę CAN, co umożliwia ich łatwe dostosowanie do lokalnych zastosowań.

Autobus Scania Citywide ma centralny układ elektryczny, co ułatwia monitorowanie stanu podzespołów oraz przeprowadzanie napraw.

Autobusy miejskie i podmiejskie z nowej serii można wyposażyć w system geofencingu Scania Zone, który współpracuje ze wszystkimi zespołami napędowymi i pomaga kierowcom dostosować się do coraz surowszych wymogów w zakresie emisji spalin i bezpieczeństwa na terenach miejskich.

Doskonale wiemy, że klienci muszą rozważyć system jako całość, aby jak najlepiej zoptymalizować łączne koszty eksploatacji. Ważne są w tym przypadku takie czynniki, jak oszczędność paliwa, czas działania, wydajność, wrażenia pasażerów i liczba miejsc. Wszystkim tym aspektom poświęciliśmy wiele uwagi na etapie prac projektowych nad nowym modelem Scania Citywide i jesteśmy przekonani, że nasza aktualna oferta autobusów miejskich i podmiejskich przeznaczonych do obsługi istniejących i przyszłych linii jest bardzo konkurencyjna – komentuje Anna Carmo e Silva.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!