Przyszłość transportu – trendy na 2020 r.

20 grudnia 2019, 8:55

Gromadzenie i analiza danych oraz rozwój szybkich sieci komórkowych 5G będą miały w najbliższych latach kluczowe znaczenie w kontekście monitoringu flot pojazdów. Informacje te pozwolą firmom jeszcze szybciej podejmować kluczowe decyzje biznesowe. Zdaniem ekspertów Verizon Connect w 2020 roku warto zwrócić uwagę na pięć wyraźnych trendów w rozwoju branży.

Wideo jako dane

W 2020 roku możemy spodziewać się dalszego rozwoju inteligentnej analizy danych wideo, co będzie kolejnym krokiem w ewolucji urządzeń Internetu Rzeczy (IoT). W przemyśle transportowym można wykorzystywać wideo na różne sposoby, związane m.in. z bezpieczeństwem kierowców, wydajnością transportu oraz pojazdami bezzałogowymi. Natomiast w krótszej perspektywie można oczekiwać, że dane wideo zapewnią szerszy obraz sytuacji, co przełoży się na podniesienie bezpieczeństwa kierowców i transportu, a dodatkowo będzie chronić flotę firmy.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe już teraz wykorzystywane są w przemyśle transportowym. Te zaawansowane technologie będą wdrażane na coraz szerszą skalę, gdyż firmy i floty zaczną stawiać na większą produktywność i bezpieczeństwo. Przedsiębiorstwa, które będą nadążać za rozwojem techniki, zaczną zyskiwać przewagę nad konkurencją w swojej branży, co ostatecznie doprowadzi do popularyzacji nowych rozwiązań.

Pojazdy elektryczne

W tym momencie samochody elektryczne to tylko mały odsetek wszystkich pojazdów na drogach. Ma to zmienić się w kolejnych latach. W 2019 roku było ich tylko 3,2 miliona, ale do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do 26 milionów. Wynika to z faktu, że zarówno publiczne jak i prywatne organizacje dążą do bardziej zrównoważonego rozwoju. Wraz z ekspansją tego segmentu, również monitoring floty obejmie dane unikatowe dla segmentu pojazdów elektrycznych, np. czas ładowania, średnie zużycie kilowatogodzin czy położenie najbliższej stacji ładowania.

Ruch autonomiczny

Ekosystem pojazdów połączonych rozwija się i rośnie w siłę. Już dzisiaj zaawansowane systemy wspierania kierowcy (ADAS) są standardem w większości samochodów i zwiastunem przyszłości systemów AV, które nadejdą w kolejnych dekadach. Natomiast wdrażanie technologii 5G to znaczący krok w kierunku urzeczywistnienia się ruchu autonomicznego. W krótkiej perspektywie firmy powinny inwestować strategicznie, aby znaleźć się w pozycji, z której mogą czerpać korzyści z technologii autonomicznej. Rozwiązania te mogą pozytywnie wpłynąć na wydajność, produktywność i bezpieczeństwo flot oraz pracowników mobilnych.

Bezprzewodowa transmisja danych 5G

Wraz z pojawianiem się sieci 5G, urządzenia połączone jeszcze mocniej przekształcą i usprawnią drogi, po których jeździmy. 2020 będzie w niektórych krajach rokiem eksperymentów i planowania rozwiązań zarządzania flotą z wykorzystaniem 5G. To właśnie dzięki tej technologii drastycznie zwiększy się ilość i prędkość przesyłania danych przez sieci mobilne, co umożliwi powstanie bardziej inteligentnej infrastruktury, która wyniesie istniejące inteligentne pojazdy na nowy poziom. 5G ma potencjał do usprawnienia niemal wszystkiego – od kanałów wideo i czujników, po analizę danych w czasie rzeczywistym. Oznacza to nowe możliwości w zakresie transportu, ruchu autonomicznego, zarządzania ruchem drogowym oraz bezpieczeństwa na drogach.

Dokonywanie szczegółowych prognoz zawsze jest ryzykowne, zwłaszcza w tak dynamicznie rozwijającej się branży, jaką jest monitoring flot i powiązane z nią techniki transportu. Z pewnością jednak takie systemy jak telematyka będą odgrywać kluczową role w rozwoju firm w najbliższych latach i warto przyglądać się im z uwagą.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!