Apel o zawieszenie poboru opłat ViaToll

25 marca 2020, 10:51

Organizacja Transport i Logistyka Polska zwróciła się z prośbą do Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów o zawieszenie poboru opłat za przejazd po drogach publicznych objętych systemem Viatoll w okresie epidemii COVID-19. Byłoby to znaczne wsparcie dla branży, która należy do jednej z bardziej poszkodowanych kryzysem wywołanym epidemią.

Przez ostatnie 20 lat przewoźnicy drogowi nie zwracali się z podobnymi apelami o tak konkretne wsparcie rządowe. Niemniej taka decyzja wpisałaby się w zakres pomocy jaki przygotowywany jest dla przedsiębiorców przez polskie władze w ramach tzw. „tarczy antykryzysowej”.

– Przewoźnicy drogowi ponoszą ogromne koszty funkcjonowania na rynku UE. Zgodnie z raportem PwC „Transport przyszłości”, przygotowanym we współpracy z TLP, na każde przejechane 100 km każdy pojazd ciężarowy o dmc powyżej 3,5 t generuje w przybliżeniu ok. 208 zł wpływów do budżetu państwa. Na kwotę tę składają się m.in. opłaty zawarte w nabywanym przez przewoźników paliwie (tj. podatek VAT, opłata paliwowa i akcyza), podatek od środków transportu, opłata środowiskowa, opłaty za rejestracje oraz obciążenia podatkowe i społeczne przedsiębiorców i kierowców (w tym VAT, PIT, CIT oraz ZUS). Co istotne, kwota ta nie dotyczy wpływów z tytułu opłaty elektronicznej. Nie uległaby więc zmianie w proponowanym przypadku zawieszenia opłaty elektronicznej. – czytamy w komunikacie TLP.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!