Wielton wspiera startupy tworzące innowacyjne rozwiązania dla przemysłu

22 maja 2020, 14:42

Wielton ponownie wspiera działania mające na celu rozwój innowacyjnych technologii na potrzeby przemysłu. Firma należąca do grona trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie kolejny raz zaangażowała się w działania programu akceleracyjnego S5 Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ramach tej inicjatywy firmy produkcyjne z różnych sektorów wspierają startupy w przygotowaniu rozwiązań wykorzystujących możliwości technologii przekazywania danych 5G.

S5, Akcelerator Technologii 5G, jest pierwszym w Polsce programem wspierającym rozwój innowacyjnych rozwiązań, które wykorzystują tę technologię w przedsiębiorstwach. Program ma na celu wdrożenie projektów oraz dostosowanie ich do przyszłej komercjalizacji. Zakwalifikowane do programu startupy mogą otrzymać od partnera zarówno wsparcie eksperckie, jak również finansowe w wysokości 600 tys. zł.

– Innowacyjność i ciągłe poszukiwanie zastosowania dla nowych technologii w działalności produkcyjnej jest warunkiem dalszego rozwoju poszczególnych sektorów gospodarki. Jako producentowi naczep, przyczep i zabudów samochodowych, zależy nam na wykorzystaniu tego potencjału na rzecz sektora transportu. Wierzymy, że technologia 5G wpłynie na zwiększenie efektywności produkcyjnej oraz wzmocni dynamikę rozwoju technologicznego naszych zakładów. Jestem przekonany, że czas poświęcony na realizację tych projektów zostanie dobrze spożytkowany, a otrzymane rezultaty zostaną w sposób praktyczny wykorzystane w naszej codziennej działalności. Jednocześnie będzie to dla nas doskonała okazja do przetestowania zastosowań technologii 5G w naszych procesach biznesowych.– mówi Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton S.A.

Zaangażowanie w program S5 daje szansę, by wypracować efektywne sposoby zastosowania technologii 5G w zakładach Wieltonu. W przypadku spółki potencjalnym obszarem wykorzystania nowych rozwiązań opartych o szybkie przesyłanie danych jest zarządzanie produkcją i wsparcie komunikacji między maszynami, co pozwoli na sprawniejsze planowanie i kontrolę zadań, czy obsługę procesu produkcyjnego na odległość. Sferą, która również będzie mogła zyskać wsparcie dzięki 5G, jest też elektromobilność, czy autonomiczne rozwiązania dla pojazdów.

Nowe technologie 5G to przyszłość sektora transportowego. Rozwiązania, takie jak telematyczne systemy monitorowania pozwolą m.in. na magazynowanie i analizowanie danych. Będą istotnym źródłem informacji dla właścicieli firm transportowych i spedycji. Co więcej, wdrożenie rozwiązań telematycznych poskutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa kierowców i przewożonych przez nich ładunków.

S5 jest drugim programem startupowym Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w który zaangażował się Wielton. Firma uczestniczyła w pilotażowym projekcie Startup Spark w 2017 roku. W ramach projektu zrealizowano platformę onboardingową BlesuAR, wykorzystującą technologię rozszerzonej rzeczywistości, której zadaniem jest wspomaganie i optymalizacja procesu wdrażania nowych pracowników do firmy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!