Przerwij jazdę, nie przerywaj życia!

1 października 2020, 8:30

Niewyspani kierowcy są tak samo niebezpieczni na drodze jak ci, którzy prowadzą po alkoholu. Spałeś mniej niż 7 godzin? Uważaj, możesz spowodować wypadek. A jeśli spałeś tylko 4 godziny, ryzyko wypadku wzrasta aż jedenastokrotnie¹!

Jesteś kierowcą zawodowym? Zdarza Ci się myśleć: – Co tam lekkie niewyspanie. Dam radę… Przecież muszę dowieźć towar na czas. Mam napięty grafik. Jestem w końcu zawodowcem?

Rzeczywistość może Cię zaskoczyć. Jedna, dwie godziny snu mniej sprawi, że będziesz zmęczony podczas jazdy i może dojść do tragedii. Niewyspanie obniża Twój poziom koncentracji, a to może mieć fatalne skutki na drodze.

Z Raportu² amerykańskiej fundacji AAA (American Automobile Association) wynika, że jeżeli kierowca spał mniej niż 7 godzin, to ryzyko wypadku rośnie następująco:

 • 6-7 godzin snu – ryzyko x 1,3,
 • 5-6 godzin snu – ryzyko x 1,9,
 • 4-5 godzin snu – ryzyko x 4,3,
 • mniej niż 4 godziny snu – ryzyko x 11,5.

Te i inne badania³ pokazują, że kiedy jesteśmy niewyspani, znacznie częściej powodujemy wypadki. Eksperci zalecają dorosłym od 7 do 9 godzin snu na dobę.

Senność narasta stopniowo, dlatego możemy nie zauważyć pogorszenia się naszej koncentracji. Błędnie wydaje nam się, że reagujemy równie szybko, jak na początku jazdy. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Przerwij jazdę, jeśli:

 • często ziewasz,
 • masz uczucie „ciężkiej głowy”,
 • oczy same Ci się zamykają,
 • często pocierasz oczy,
 • trudno jest Ci się skupić na jeździe,
 • nie zauważasz znaków, omijasz zjazdy,
 • nie pamiętasz ostatnich minut trasy,
 • czujesz zniecierpliwienie, niepokój.

To tylko niektóre z symptomów zmęczenia. Zmęczony i senny, nie tylko masz problemy ze skupieniem się na jeździe, ale też z reakcją na bodźce. Jesteś narażony na tzw. mikrosen, który może trwa od 1 do nawet 30 sekund. Jeśli jedziesz z prędkością 100 km/h, to zamknięcie oczu tylko na sekundę spowoduje, że przejedziesz w tym czasie 28 metrów.

Dlatego tak ważne są odpoczynki, które przysługują kierowcom zawodowym. Korzystanie z nich, to nie tylko obowiązek, który wynika z przepisów, ale dobra praktyka. Jeżeli spałeś mniej niż 7 godzin i prowadzisz samochód, narażasz siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Więcej informacji na temat czasu pracy kierowców zawodowych znajdziesz na stronie Państwowej Inspekcji Pracy www.bezpieczniwdrodze.pl. Zachęcamy do skorzystania z materiałów zamieszczonych na stronie i pogłębienia wiedzy.

Pamiętaj, 4 godziny snu zwiększają ryzyko wypadku aż jedenastokrotnie.

Przerwa na drzemkę? Czy przerwa na drzewie?

Wybierz mądrze.

Wejdź na stronę www.bezpieczniwdrodze.pl

Pobierz bezpłatne publikacje.

Materiał przygotowany przez Państwową Inspekcję Pracy.

 

¹ Marta Bem, Czynniki psychospołeczne. Informator dla kierowców, https://bezpieczniwdrodze.pl/html/wydawnictwa.html (Dostęp: 16.09.2020).
² Brian C. Tefft, Acute Sleep Deprivation and Risk of Motor Vehicle Crash Involvement http://publicaffairsresources.aaa.biz/wp-content/uploads/2016/11/Acute-Sleep-Deprivation-and-Risk-of-Motor-Vehicle-Crash-Involvement.pdf (Dostęp: 16.09.2020).
³ Badania na zlecenie Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych https://academic.oup.com/sleep/article/41/10/zsy144/5067408 (Dostęp: 16.09.2020).
Badania na zlecenie the AAA (American Automobile Association) Foundation for Traffic Safety https://newsroom.aaa.com/tag/drowsy-driving/ (Dostęp: 16.09.2020).

Opublikowane przez: TruckFocus.pl