Wszystko co musisz wiedzieć o olejach do wysoce obciążonych silników

29 września 2020, 8:00

Silniki o dużych obciążeniach wytwarzają spore ilości sadzy. Są one narażone na działanie najcięższych warunków i wymagają doskonałej ochrony przed zużyciem oraz kwasami. Tak więc dobór odpowiednich środków smarnych do Twojego silnika jest kluczem do płynnej pracy pojazdu i utrzymania go w optymalnej formie.

W firmie Wolf, nasze zaawansowane płyny zostały zaprojektowane w celu zwiększenia mobilności pojazdów w całej flocie przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych. Innowacyjne środki smarne są zgodne z najnowszymi specyfikacjami dotyczącymi pracy przy dużych obciążeniach, co pozwala właścicielom flot w pełni wykorzystać możliwości rozwoju na rynku.

Stale śledzimy nowe osiągnięcia w dziedzinie wysokowydajnych środków smarnych i zebraliśmy poniżej wszystko, co musisz wiedzieć o tego typu produktach!

Jakie korzyści płyną ze stosowania olejów syntetycznych i mineralnych?

Oleje bazowe mogą być podzielone na dwie główne grupy w zależności od sposobu ich otrzymywania:

  • Bazowe oleje mineralne
  • Bazowe oleje syntetyczne

Tendencja do stosowania bardziej wydajnych środków smarnych zachęca producentów olejów do jeszcze większych inwestycji w segment olejów syntetycznych. Ewolucja techniczna ostatniej dekady przyniosła projekty silników, które wymagają bardziej wyrafinowanych formuł olejowych.

W przeszłości można było stosować mineralne oleje bazowe w zasadzie do każdego typu silnika, ale ich jakość nie jest już wystarczająca, aby można było je stosować w nowo projektowanych silnikach. W firmie Wolf pracujemy głównie z syntetycznymi olejami bazowymi, ponieważ wykazują one znacznie lepsze parametry we wszystkich właściwościach.

Zalety syntetycznych olejów bazowych:

  • poprawa oszczędności paliwa i mocy
  • lepszą odporność na wahania temperatury i procesy utleniania
  • czystsze powierzchnie silnika
  • lepsza kontrola zużycia
  • zwiększony okres wymiany oleju

Jakie są zagrożenia związane z użyciem gorszego lub niewłaściwego rodzaju oleju?

Jednym z największych minusów stosowania niewłaściwego oleju do silnika jest utrata gwarancji na pojazd.

Istnieje również ryzyko niedostatecznego smarowania, nadmiernego zużycia oleju, niskiej mocy, zwiększonego zużycia paliwa i niskiej ochrony podzespołów. W innym przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia lub awarii silnika.

Co to oznacza, że środek „spełnia wymogi specyfikacji”?

Original Equipment Manufacturer, OEM (dosłownie „producent oryginalnego wyposażenia”) publikuje we współpracy z dostawcą dodatków uszlachetniających specyfikacje środka smarnego lub płynu, który ma być użyty do określonego zastosowania.

Niniejsza publikacja zawiera szczegółowe testy i wartości graniczne testów i jest stosowana przez dostawców dodatków uszlachetniających w celu stworzenia odpowiedniego pakietu dodatków uszlachetniających oraz przez producentów środków smarnych do mieszania oleju. Innymi słowy, muszą oni określić i stosować odpowiednią kombinację olejów bazowych i dodatków, tak aby produkt końcowy był zgodny ze specyfikacją.

W rezultacie powstaje środek smarny lub płyn, który „spełnia wymogi specyfikacji”, choć nie oznacza to, że jest on już zatwierdzony przez producenta OEM.

Co oznacza to, że środek smarny jest zatwierdzony przez producenta OEM?

Gdy środek smarny spełnia wymagania specyfikacji, producent może pójść o krok dalej. Może on przedłożyć środek smarny, który spełnia wymogi specyfikacji do oficjalnego zatwierdzenia przez producenta OEM. Następnie OEM lub zewnętrzne akredytowane laboratorium badawcze przetestuje olej pod kątem różnych właściwości opisanych w karcie informacyjnej.

Jeśli po przeprowadzeniu surowych testów środek smarny spełnia wszystkie wymagania, producent OEM wydaje oficjalne zezwolenie. Okres ważności takiego zezwolenia wynosi od 1-5 lat.

Wartość zezwolenia OEM polega na tym, że stanowi ono oficjalny dowód jakości środka smarnego. Wielu oficjalnych dealerów samochodów osobowych i ciężarowych wymaga produktów zatwierdzonych przez OEM, aby mieć pewność, że środek smarny jest w 100 % odpowiedni do danego zastosowania.

W firmie Wolf Lubricants jesteśmy dumni, że posiadamy ponad 100 homologacji OEM. Przejrzyj naszą ofertę produktów i wybierz podkategorię „OFFICIALTECH”, aby je sprawdzić!

Jeśli pojazd był serwisowany przy użyciu danej marki środka smarnego, to czy można użyć innego środka, czy też musimy używać dalej środek tej samej marki? Czy możemy znaleźć idealny odpowiednik produktu w innej marce?

Specyfikacje są tutaj kluczem, najlepiej stosować środek smarny posiadający oficjalną zgodę producenta OEM. Wszystkie środki smarne firmy Wolf, zarówno oleje bazowe, jak i dodatki uszlachetniające, produkowane są zgodnie z właściwą recepturą zalecaną przez dostawcę dodatków uszlachetniających, w celu zachowania zgodności z wymaganą specyfikacją.

Niezależnie od tego, czy są one używane do uzupełniania lub wymiany oleju, produkty Wolf zawsze mogą zastąpić inną markę, a w niektórych przypadkach nasze produkty są nawet lepszej jakości, ponieważ używamy tylko najwyższej jakości olejów bazowych.

Czy istnieje jeden typ oleju pasującego do wszystkich pojazdów, czy też przed zakupem oleju należy rozważyć różne typy, klasy i właściwości?

Świat środków smarnych staje się coraz bardziej złożony. Przyczyną tego jest postęp technologiczny, zmiany legislacyjne, silniki wymagające specyficznych i zaawansowanych środków smarnych. Skończył się czas, kiedy tylko kilka rodzajów oleju silnikowego mogło obsłużyć 98% parku samochodowego.

Obecnie każdy środek smarny ma swoje specyficzne zastosowanie w zależności od specyfikacji i lepkości wymaganej przez producenta OEM. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta pojazdu.

W celu wspierania profesjonalnych mechaników i właścicieli samochodów, Wolf Lubes opracował narzędzie do rekomendacji online dostępne na stronie www.wolflubes.com oraz aplikacja dostępna w Apple Store i Google Play.

Po prostu wybierz swój pojazd, a w mgnieniu oka zobaczysz wszystkie zalecane przez producenta OEM środki smarne!

Opublikowane przez: TruckFocus.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!