Nowości w gamie opon ciężarowych Michelin

8 października 2020, 11:02

Michelin rozszerza gamę swoich opon ciężarowych przeznaczonych do transportu na średnich dystansach. Gama Michelin X Multi powiększa się o cztery nowe opony wyróżniające się większą nośnością oraz uniwersalnym zastosowaniem.

Gama Michelin X Multi to opony ciężarowe zaprojektowane z myślą o firmach transportowych operujących na średnich dystansach na drogach regionalnych i krajowych. Dzięki wprowadzeniu najnowszych technologii opony z gamy X Multi umożliwiają pokonywanie większych odległości, oferując przebieg wyższy do 30 procent. W gamie Michelin X Multi pojawiły się dwie całkowicie nowe opony o zwiększonej nośności – X Multi HLZ oraz X Multi HLT2 – oraz dodatkowy rozmiar 315/80 R22 dla opony X Multi Z oraz X Multi D.

Modele Michelin X Multi HLZ oraz X Multi HLT są odpowiedzią na zapotrzebowanie firm transportowych, które oczekują ogumienia wytrzymałego na znacznie większy nacisk – np. w przypadku ciągników wyposażonych w dźwigi oraz naczep z osiami tandemowymi. Opony są dostępne również dla użytkowników w rozmiarze 315/80 R22. Michelin X Multi HLZ to opona o rozmiarze 385/65 R22, przeznaczona na oś prowadzącą w zestawach pojazdów użytkowych do pozyskiwania drewna (ciągniki z naczepą oraz ciężarówki z przyczepą), które wyposażono w dźwigi.

Nowa konstrukcja opony umożliwiła zwiększenie nośności do 10 ton na oś, jednocześnie pozwalając na wzrost przebiegu o 30 proc. w porównaniu z modelem poprzedniej generacji. Nowy bieżnik opony Michelin X Multi HLZ został zaprojektowany z myślą o wszystkich typach dróg powszechnie spotykanych w średniodystansowym transporcie krajowym. Dzięki specjalnej mieszance oryginalne rowki bieżnika są mniej głębokie, a jednocześnie pozwalają na większy przebieg.

Michelin X Multi HLT na osie wleczone rozwiązuje kluczową kwestię nośności w przypadku tandemów (przyczep z dwuosiowym podwoziem), które coraz częściej zastępują przyczepy trójosiowe. Opona jest w stanie udźwignąć ekwiwalent dodatkowej tony na oś2. W bieżniku wykorzystano technologie Regenion i Carbion zapewniające dłuższą żywotność (do 25 proc. dodatkowych przebiegów w porównaniu z modelem poprzedniej generacji) oraz mniejsze opory toczenia.

Gama Michelin X Multi, która do tej pory obejmowała głównie opony w rozmiarze 315/70 R22, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe została rozszerzona o wersję 315/80 R22.

Opona Michelin X Multi Z w nowym rozmiarze na osie sterujące pozwala na 15-procentowy wzrost przebiegu w porównaniu z modelem poprzedniej generacji. W oponie wykorzystano technologie Michelin Regenion, Forcion i Infinicoil. Michelin X Multi D na osie napędowe umożliwia 10-procentowy wzrost przebiegu w porównaniu z oponą poprzedniej generacji. W bieżniku zastosowano technologię Regenion oraz karkas w technologii Powercoil. Wszystkie opony MICHELIN X Multi posiadają symbol 3PMSF.

Podobnie jak wszystkie opony ciężarowe Michelin, opony Michelin X Multi można pogłębiać i bieżnikować. Wydłużona żywotność opon zgodnie z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym pozwala operatorom ciężarówek zmniejszyć zarówno koszty eksploatacji, jak i wpływ na środowisko, jednocześnie korzystając z maksymalnego potencjału swojego ogumienia.

Technologie Michelin:

  • Regenion – samoregenerujący się bieżnik opony, w którym wraz ze zużyciem otwierają się nowe rowki zapewniające przyczepność w każdych warunkach przez cały okres użytkowania.
  • Infinicoil – stalowy kord nawinięty wzdłuż obwodu toczenia opony. Pprawia wytrzymałość w trudnych warunkach użytkowania, zmniejsza opory toczenia i wydłuża żywotność opony.
  • Powercoil – technologia oparta na zastosowaniu nowej generacji stalowego kordu o mniejszej masie, co pozwala produkować lżejsze opony generujące mniejsze opory toczenia przy zachowaniu ich trwałości.
  • Duracoil – nowa konstrukcja stopki, w której zastosowano nylon, który wzmacnia dolną część ściany bocznej opony i ułatwia bieżnikowanie.
  • Forcion – nowy materiał wykonany z innowacyjnego środka chemicznego; zwiększa wytrzymałość mieszanki zastosowanej na boku opony, zapewniając jej długą żywotność i odporność na otarcia i przecięcia.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!