Startuje nowy program radiowy dla kierowców

16 października 2020, 11:40

Dzisiaj po raz pierwszy zabrzmi sygnał Polskiego Radia Kierowców, nowej anteny Polskiego Radia. W programie informacje drogowe i pogodowe w kilku językach, porady dla kierowców, muzyka, sport i najnowsze wiadomości dla fanów motoryzacji. Polskie Radio Kierowców dostępne będzie w technologii DAB+, poprzez bezpłatną aplikację oraz w internecie.

Cyfryzacja to przyszłość radia, dlatego szczególnie cieszy, że to właśnie publiczny nadawca, świętujący w tym roku 95-lecie istnienia, wprowadza w życie tak innowacyjny projekt. Jestem przekonany, że kierowcy szybko docenią funkcjonalność i nowoczesność radia stworzonego specjalnie dla nich – podkreśla Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych

Polskie Radio Kierowców to całodobowy, interaktywny program sprofilowany pod wymagania i potrzeby użytkowników dróg: kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, rowerzystów, motocyklistów, użytkowników hulajnóg, quadów a nawet motorówek – słowem: wszystkich pojazdów służących do przemieszczania się po drogach lądowych i wodnych. Serwisy informacyjne będą nadawane co godzinę w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim, a w nich przede wszystkim informacje drogowe i pogodowe.

Wszystkie informacje drogowe podawane na antenie i dostępne w aplikacji pochodzić będą
ze źródeł takich jak: policja, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy Straż Graniczna. Korzystanie z bezpłatnej aplikacji Polskiego Radia Kierowców daje możliwość kontrolowania na bieżąco sytuacji drogowej w promieniu 100 kilometrów od miejsca pobytu, zgłaszania wskazówek cennych dla innych kierowców, ostrzeżeń o utrudnieniach czy wypadkach oraz przekazania pozdrowień z trasy.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii stwarza innowacyjne możliwości dla mediów,
a publiczny nadawca jest jednym z liderów w ich wprowadzaniu w życie. Kierowcy to w Polsce najliczniejsza grupa słuchaczy radia. Teraz mają program tworzony specjalnie dla nich przez profesjonalistów, znanych dziennikarzy i pasjonatów motoryzacji – mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Wywiady, porady, goście i muzyka. Codziennie od godz. 5.00 do godz. 23.00 program prowadzony będzie na żywo (od godz. 23.00 do godz. 5.00 – powtórki najciekawszych rozmów i dużo muzyki).

Dzięki takiemu układowi programu będziemy z naszymi słuchaczami od świtu w Rozruszniku, przez Wysokie Obroty w ciągu dnia, a wieczorem wrzucimy na Luz. A przez cały ten czas będziemy w kontakcie z naszymi słuchaczami – mówi Edyta Poźniak, szefowa projektu Polskie Radio Kierowców.

Dla twórców stacji jednym z priorytetów jest promowanie bezpiecznej jazdy oraz wzajemnej życzliwości na drodze. Prowadzący będą przypominać o okresowych badaniach, sprawdzaniu uprawnień, przeglądach, ubezpieczeniach; odniosą się do warunków pogodowych tłumacząc, jak wpływają na technikę i styl jazdy oraz uwrażliwiając na ewentualne zagrożenia i możliwe zachowania innych kierowców; poinformują o nowych przepisach, opowiedzą o nowinkach technologicznych na rzecz bezpieczeństwa i ekologicznej jazdy.

Porozmawiają z zawodowymi kierowcami, ekspertami – drogowcami, policjantami, psychologami motoryzacji, lekarzami; podpowiedzą, dlaczego warto podnosić kompetencje drogowe i jak się tego uczyć. Wyszukają i omówią najciekawsze publikacje motoryzacyjne z mediów polskich i zagranicznych, w tym lokalnych portali o drogach, a do kontaktu ze słuchaczami wykorzystają wszelkie dostępne możliwości: media społecznościowe, telefony, aplikację, maile.

Przepisem na dobre radio są ludzie z autentyczną pasją do radia i pasją do tego, o czym mówią. Takich właśnie zaprosiliśmy do współpracy – zapewnia Mariusz Dąbrowski, wydawca nowej anteny, od lat związany z „Radiem Kierowców” w Programie 1 Polskiego Radia.

Decyzja o powołaniu nowej stacji jest odpowiedzią na zainteresowanie serwisami „Radia Kierowców”, które od niemal pół wieku przygotowywane są w radiowej Jedynce. Wierzymy, że Polskie Radio Kierowców szybko podbije serca słuchaczy, stając się najlepszym przewodnikiem i przyjacielem w drodze – dodaje prezes Agnieszka Kamińska.

Ramówka:

Ramówka Polskiego Radia Kierowców podzielona została na kilkugodzinne pasma.

  • Rozrusznik – aktualizowane informacje drogowe i pogodowe, najważniejsze przypomnienia na dany dzień, newsy istotne dla ruszających w drogę (codziennie od godz. 5.00 do godz. 11.00).
  • Wysokie obroty – ciekawi goście, aktualności, aktualna sytuacja na drogach, pogoda i zalecenia co do bezpiecznej jazdy oraz felieton motoryzacyjny. Prowadzący będą poruszać ważne dla kierowców tematy, np. dlaczego na drodze zawsze wygrywa fizyka (od godz. 11.00 do godz. 17.00).
  • Na luzie –  bezpieczny powrót do domu z Polskim Radiem Kierowców. W paśmie od godz. 17.00 do godz. 23.00 najświeższe informacje, ostrzeżenia pogodowe, ciekawostki motoryzacyjne, najważniejsze przepisy Kodeksu Drogowego, relacje reporterskie z kraju i zagranicy, rozmowy ze słuchaczami.
  • Automat – pasmo z powtórkami najciekawszych wywiadów, poruszających materiałów reporterskich i błyskotliwych felietonów oraz doskonałą muzyką (od godz. 23.00 do świtu).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!