Kierowcy zawodowi w pierwszej grupie osób szczepionych na COVID-19

4 grudnia 2020, 10:15

Tuż po ogłoszeniu pierwszych szczepionek na COVID-19, które zostaną przeznaczone do powszechnego stosowania, rozpoczęły się spekulacje na temat tego, które grupy zawodowe powinny otrzymać je jako pierwsze. Z nieoficjalnych zapowiedzi wynika, że znajdzie się wśród nich zawód kierowcy pojazdów ciężarowych.

Szczepienia na COVID-19 w pierwszej kolejności dla kierowców

Minął niemal rok od potwierdzenia pierwszych zachorowań na COVID-19 w Europie. Od samego początku pandemii, trwają spekulacje dotyczące szczepionki na tę chorobę. Obecnie pytanie nie brzmi już, czy zostanie ona wynaleziona, ale kiedy zacznie być powszechnie stosowana oraz którzy ludzie otrzymają ją jako pierwsi? Według doniesień amerykańskiego portalu ttnews.com, wśród grup zawodowych w pierwszej kolejności kwalifikowanych do szczepień, znajdą się kierowcy. Ma to związek z ogromnym znaczeniem sprawnego łańcucha dostaw towarów w czasie pandemii. Amerykańskie władze włączyły zawód kierowcy na listę zawodów tzw. infrastruktury krytycznej. Inne kraje zdają się podzielać zdanie Amerykanów w tej kwestii.

Już we wrześniu b.r., kiedy data wynalezienia skutecznej szczepionki nie była możliwa do przewidzenia, spekulowano, że powinni otrzymać ją w pierwszej kolejności przedstawiciele takich zawodów jak personel medyczny, nauczyciele, pracownicy urzędów publicznych, sklepów spożywczych i kierowcy zawodowi.

Czy zawodowy kierowca będzie mógł odmówić szczepienia na COVID-19?

Równolegle z dyskusją na temat kolejności dystrybucji szczepień przeciwko koronawirusowi, narodził się dylemat dotyczący prawa do odmowy skorzystania ze szczepionki. W wielu krajach padają propozycje, aby przedstawiciele określonych zawodów wysokiego ryzyka zostali zobligowani prawnie do poddania się szczepieniu. Mniej rygorystyczne propozycje zakładają nadanie pracodawcom prawa do odmowy zatrudnienia pracownika, który nie podda się szczepieniu przeciwko COVID-19. Szczególne restrykcje pod tym względem miałyby obowiązywać w transporcie międzynarodowym.

Pierwsze obowiązkowe szczepienia przedstawicieli wybranych grup zawodowych mogą odbyć się w niektórych krajach już w pierwszym kwartale 2021 r.

Ankieta dla kierowców zawodowych

Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19? *

fdsfd

Proszę dodaj odpowiedź!

Dowiedz się więcej

Kierowcy ciężarówek niechętni szczepionce przeciwko COVID-19 – wyniki ankiety
Kierowcy ciężarówek niechętni szczepionce przeciwko COVID-19 – wyniki ankiety

Nasza ankieta dotycząca szczepionek przeciwko koronawirusowi wzbudziła bardzo duże emocje w środowisku kierowców. Wyniki badania jednoznacznie pokazują stosunek tej grupy zawodowej wobec pomysłu obowiązkowych szczepień.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Lokaty, 8 grudnia 2020, 15:26 13 -1

Niech zaszczepia najpierw polityków ich rodziny potem policję lekarzy wojskowych. A my będziemy obserwować

Odpowiedz

Kod 95, 27 grudnia 2020, 16:50 2 -6

Jestem kierowcą pracuje w holenderskiej firmie transportowej chłodnie nie wiem kto ta ankietę wypełnia ale jestem pewien że 95%kierowcow międzynarodowych się zaszczepi mamy rodziny i jak lekarze jesteśmy na pierwszej linii frontu żebyście mieli co jeść.

Odpowiedz

Kiero, 3 stycznia 2021, 18:49 1 0

chyba do końca nie rozumiesz, ale jak masz kredyt, czy też alimenty, lub tym podobne, to ja Ciebie rozumiem. Aczkolwiek jak każdy z nas powie NIE , to ... dopisz sam resztę, kto zaopatrzy to wszystko

Odpowiedz

Marcin C inowroclaw, 27 grudnia 2020, 17:08 0 -2

Dzwoniłem na infolinię o szczepieniu pic na wodę foto montaż kierowcy w ostatnim etapie szczepień. Tak szanują naszą pracę nasze ryzyko nasze rodziny. Wstyd!!!!!! Bułeczki na śniadanko czy kiełbaskę chcą mieć na stołach czy za przeproszeniem dupę sobie czym wytrzeć to każdy chce... Ale te towary często z zagranicy przywozi kierowca jakby niektórzy zapomnieli.porownajcie ile policjantów ile wojskowych ilu lekarzy poszło (uciekło na L4) jak ogłoszono epidemie a ilu kierowców to da wam obraz wszego bohaterstwa a tych (nas) zwykłych kierowców szaraczkow jak Wam towary z narażeniem życia dostarczali. Bohaterzy waszą mać!

Odpowiedz

Damian, 8 stycznia 2021, 19:24 0 0

Ja jestem kierowcą międzynarodowym i jak słyszę że kierowcy i ekspedientki to bohaterzy to mi się śmiać chce jakby nas pozamykali to bylo by skomlenie że z głodu poumieramy bez pracy jak hotelarze i restauratorzy

Odpowiedz

Adamjersey, 29 grudnia 2020, 21:57 0 -3

Wiele z Was jest na „nie” bo sie boicie. Ale to strach przed nie znanym . Ja przeżyłem to zakażenie i napewno sie zaszczepie . Oby nie było za późno na pójście po rozum...

Odpowiedz

edzio, 31 grudnia 2020, 22:58 0 -2

chce sie zaszcepic- ale w poslce maj to w [wulg.] -koyrto dla tych u koryta sie tylko liczy

Odpowiedz

AutoT, 20 stycznia 2021, 20:14 0 0

Czyli osoby po 60 najpierw i z chorobami po nich służby , urzędnicy , wymiar sprawiedliwości jeszcze dopchną nauczycieli - kto bliżej "koryta" to pierwszy .- służby , urzędnicy , wymiar sprawiedliwości przyjdą wakacje muszą jechać odpocząć kasa z UE jest co miesiąc wypłata na konto a zwykły człowiek niech "zdechnie" bo on płaci tylko podatki tak tak tarcza jest ? Dzieci wrócą do szkół a rodzice do szpitali ale w końcu wolne łóżka i respiratory są trzeba je użyć . do kwietnia i zostaje bez pieniędzy cały rok tylko się ..! ., Sprawiedliwie szczepić ludzi rocznikami ale gdzie tu "Prawo i Sprawiedliwość " , urzędy pozamykane a urzędnicy administracja biegają po sklepach nierzadko z maską na "brodzie " ja mam obliczone że za ok 7 miesięcy najmniej będę szczepiony czyli po wszystkim . Ludzie otwierajcie firmy bo to niema sensu , zarzuty dla Niemiec że na boku kupują szczepionki a tu sprawiedliwie kto bliżej "koryta " tak dalej bo wirusa z Anglii mają Niemcy i w kraju też już jest tą polityką zrobicie 90 tyś chorych nie 30 jak dotąd i gospodarka padnie . A teraz wszyscy na pierwszej linii frontu kolejni po nauczycielach "żebyście mieli co jeść" ? a ja mam śmieci nie dzieci nie mam dla kogo żyć rachunki nie zapłacone -, nauczyciel , mundurowy , urzędnik ma kasę a ja G

Odpowiedz

Bogdan, 23 listopada 2021, 19:14 2 0

Niech sobie to GOWNO wsadzą.... Znajdę pracę gdzie nie będzie obowiązku szczepień. A tak z drugiej strony..... Jak już są takie braki kierowców.... To kto dowiezie papu tym kretynom od szczepionek???

Odpowiedz