Kierowcy ciężarówek niechętni szczepionce przeciwko COVID-19 – wyniki ankiety

18 grudnia 2020, 12:59

Nasza ankieta dotycząca szczepionek przeciwko koronawirusowi wzbudziła bardzo duże emocje w środowisku kierowców. Wyniki badania jednoznacznie pokazują stosunek tej grupy zawodowej wobec pomysłu obowiązkowych szczepień.

W ankiecie wzięło udział ponad 700 osób. W zawartym w niej pytaniu nawiązywaliśmy do pojawiających się w różnych krajach (w Ameryce i Europie) koncepcji wdrożenia obowiązkowych szczepień dla pracowników wybranych branż. Wśród grup zawodowych szczególnie narażonych na zachorowania, a zatem w pierwszej kolejności kwalifikowanych do szczepień, mieliby znaleźć się kierowcy ciężarówek (całość artykułu można znaleźć tutaj). Kierowcy są zdecydowanie niechętni takiemu rozwiązaniu, co potwierdzają wyniki naszego badania.

Na ten moment (ankieta pozostaje wciąż aktywna), aż 67,2% badanych nie zamierza pod żadnymi warunkami szczepić się przeciwko COVID-19 – nawet, jeżeli odmowa miałaby poskutkować konsekwencjami prawnymi bądź utratą pracy. Ponad jedna piąta badanych nie chce szczepić się obecnie, natomiast być może zdecyduje się na to w przyszłości, np. gdy szczepionki zostaną dokładniej zbadane.

Pozytywny stosunek wobec pierwszych szczepionek przeciwko koronawirusowi wyraża zaledwie 8,6% ankietowanych. Zamierzają się oni zaszczepić tak szybko jak będzie to możliwe. Co ciekawe, bardzo niewielka grupa badanych przyznała, że jakikolwiek wpływ na ich decyzję dotyczącą szczepionki mógłby mieć pracodawca. Potwierdza to fakt istnienia tzw. „rynku pracownika” w branży kierowców.

Wyniki ankiety mogą być ważnym sygnałem dla instytucji rządowych, jeżeli te miały w planie wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla wybranych grup zawodowych. Wydaje się, że podobne decyzje mogłyby zaowocować falą protestów w środowisku transportowym.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Mario6202, 16 lutego 2021, 17:51 5 0

Osobiście nie jestem zaskoczony niechęci do szczepienia.
Wiemy doskonale, że w obecnym czasie szczepienia to eksperyment, test szczepionek na ludziach.
Jak do tej pory sami producenci nie wiedzą jak zadziała szczepionka.

Odpowiedz

Marcin..., 22 lutego 2021, 17:45 6 0

Jeździmy po różnych krajach i widzimy jak jest na prawdę!!!Ja trzy tygodnie poruszam się po Skandynawii i gdyby nie internet i media głównego ścieku to nie wiedział bym że cokolwiek się dzieje!!! Ludzie na ulicach,w restauracjach,sklepach i w firmach przede wszystkim żyją i pracują normalnie,bez masek!!!!nawet kierowcy czy pasażerowie komunikacji miejskiej których mijam po drodze nie korzystają z masek!!!jaka to PANDEMIA???!!! ja się pytam ...

Odpowiedz

Anonim, 7 marca 2021, 15:00 2 0

najpierw mam dostać na piśmie że to gówno pfajzera nic mi nie zrobi. inaczej niech się horban i simon zaszczepią .łapówkarze

Odpowiedz