Total Rubia TIR 8900 FE 10W-30 – nowy olej do pojazdów ciężarowych

12 lutego 2021, 14:15

Rubia TIR 8900 FE 10W-30 jest jednym z najnowszych produktów na rynku paliwooszczędnych olejów silnikowych przeznaczonych do samochodów ciężarowych. Zapewnia zmniejszenie oporów tarcia w silnikach wysokoprężnych, co przekłada się na obniżenie zapotrzebowania na olej napędowy.

Dzięki mniejszej lepkości oraz zastosowaniu dodatków przeciwzużyciowych i modyfikatorów tarcia, olej zabezpiecza wszystkie wrażliwe elementy silnika i wspiera ich długą żywotność. Takie dodatki są aktywowane w miejscach, gdzie występują wysokie naciski, np. na krzywkach wałka rozrządu czy na styku pierścieni tłokowych i tulei cylindrowej w dolnym i górnym martwym położeniu tłoka. Bez ich zastosowania samo obniżenie lepkości oleju spowodowałoby zwiększenie zużycia tych elementów. Potwierdzają to testy przeprowadzone m.in. na silnikach firmy Mercedes: OM 611, OM 646 i OM 501 LA.

Na poniższych wykresach zaznaczone są maksymalne limity na wybłyszczenie tulei cylindrowych w wymagających badaniach koncernu Mercedes-Benz do homologacji MB-Approval 228.51. Wyniki pokazują, że właściwości przeciwzużyciowe oleju TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30 przekraczają normy, a zużycie elementów jest dużo niższe od wymaganych:

Pierwsze oleje paliwooszczędne powstały w centrum badawczym TOTAL już ponad 20 lat temu. Od tego czasu formuły produktów ewoluowały i obecnie pozwalają ograniczać zużycie paliwa na poziomie 1,3%. W przypadku dodatkowego stosowania olejów przekładniowych z gamy FE („Fuel Eco”) w skrzyni biegów oraz tylnym moście, oszczędność może wynieść nawet około 3%, co w przypadku samochodów ciężarowych odpowiada ograniczeniu zapotrzebowania na paliwo rzędu 1 litra na 100 kilometrów.

Paliwooszczędność oleju została potwierdzona przez testy przeprowadzane na pojazdach różnych marek, przez znane międzynarodowe organizacje np. francuski UTAC, niemiecki TÜV czy angielski Millbrook.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!