MB Pneumatyka w czasie pandemii

8 marca 2021, 10:58

MB Pneumatyka to firma specjalizująca się w produkcji złączy do pneumatycznych układów hamulcowych i zawieszeń w pojazdach użytkowych, takich jak samochody ciężarowe, autobusy, naczepy, przyczepy oraz pojazdy rolnicze. Firma należy do grona dostawców podzespołów dla producentów pojazdów, co w czasie pandemii oznaczało spadek zamówień. Mimo to, przedsiębiorstwu udało się wypracować zysk.

Pandemia COVID 19 uderzyła nie tylko w zdrowie milionów ludzi. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA odnotowało spadek rejestracji nowych pojazdów w roku 2020 aż o trzy miliony w porównaniu z 2019 r. Spadek sprzedaży nowych pojazdów oznacza mniej zamówień podzespołów dla dostawców, takich jak MB Pneumatyka. Według własnych szacunków w MB Pneumatyka, w pierwszych 6 miesiącach 2020 roku rynek zamówień od producentów pojazdów spadł aż o 50% w stosunku do tego samego okresu w roku 2019. Pewna poprawa w miesiącach letnich pozwoliła zmniejszyć ten spadek zamówień w całym roku 2020 do ok. 35%. Mimo szeregu ograniczeń formalnych w prowadzeniu działalności, w trudnym dla wszystkich roku 2020 MB Pneumatyka zdobyła dla swoich złączy rynki w Australii i Nowej Zelandii.

Koniec 2020 roku to nadzieja na poprawę sytuacji pandemicznej, głównie dzięki pojawieniu się szczepionek. Ta nadzieja przełożyła się na poprawę nadziei w biznesie. MB Pneumatyka odnotowała od początku roku 2021 wzrost sprzedaży sięgający +50%. Kolejne miesiące są równie optymistyczne.

Chcąc zaspokoić rosnące zamówienia, firma zdecydowała się na zakup nowego urządzenia – maszyny CNC – obrabiarki numerycznej japońskiej marki OKUMA. Jej wdrożenie do produkcji zapewni zwiększenie zdolności produkcyjnych MB Pneumatyka, przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu jakościowego produkowanych złączy. W marcu 2021 roku zdecydowano się także na zakup urządzenia do odsączania mosiężnych wiórów -odpadów powstających w procesie produkcyjnym. Jego wdrożenie zagwarantuje powstanie obiegu zamkniętego, dzięki zapewnieniu 100% odzysku chłodziwa wykorzystywanego w procesach produkcji.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Seba, 9 marca 2021, 16:25 0 0

Witam. Właśnie siedzę w Wiedniu w moim busie reno Master który się zepsuł i czekam na lawetę i dogrzewam się ciepłem z zapalonej butli gaz pro pan. Trwa to już ponad 3 godz. I poszlem spać. Przebudziłem się ledwo żywy. O Jezu. Natychmiast sprawdziłem w tel coś na ten temat. Wasz artykuł. O boże co by było gdybym się nie obudził. Mam żonę w ciazy i córeczkę. Przepraszam.

Odpowiedz