Michelin QuickScan oraz Connected Air Pressure – nowatorska technologia dla flot transportowych

14 kwietnia 2021, 12:56

Technologia QuickScan oraz Connected Air Pressure to nowość w ofercie Michelin Services & Solutions dla flot transportowych. System automatycznie monitoruje zużycie ogumienia oraz mierzy ciśnienie w oponach. Jest to kolejne rozwiązanie Michelin ułatwiające obsługę flot pojazdów i przyczyniające się do rozwoju digitalizacji transportu.

Michelin QuickScan to innowacyjna technologia automatycznej diagnostyki stanu opon, która działa we wszystkich warunkach pogodowych, również podczas opadów deszczu czy śniegu. System monitoruje zużycie ogumienia za pomocą skanerów magnetycznych. Connected Air Pressure mierzy ciśnienie w oponach z wykorzystaniem odbiornika częstotliwości radiowej sprzężonego ze skanerem. Rozwiązanie pozwala na szybką i łatwą konfigurację pojazdu, który jest identyfikowany poprzez tag RFID przyklejony do podwozia.

QuickScan to zestaw narzędzi diagnostycznych, którego pierwszą częścią są płyty najazdowe sprawdzające wysokość bieżnika. Cechą wyróżniającą jest pomiar magnetyczny, a nie laserowy, dzięki czemu nawet w przypadku dużego zabrudzenia opony czy drobnych kamieni znajdujących się w rowkach, wyniki nie są zakłócone. Dzięki kilku punktom pomiarowym system przekazuje również informacje o nierównomiernym zużyciu opony. Co ważne, montaż nie wymaga dodatkowego źródła zasilania, gdyż płyty są zasilane bateriami. Drugą nowością jest Connected Air Pressure – mierniki ciśnienia w oponach w formie nakrętek zaworów przykręcanych do kół.

 

Podstawowe korzyści płynące z zastosowania technologii oferowanej przez Michelin to według producenta:

  • oszczędność czasu oraz łatwiejsze zarządzanie flotą, kontrola pojazdów i interwencje;
  • wszystkie instrukcje są przekazywane do osoby zarządzającej flotą oraz do dostawcy usług serwisowych w formie elektronicznej;
  • oszczędność paliwa oraz niższa emisja CO2 ze względu na zwiększenie średniego zużycia bieżnika opony o 1 mm;
  • pełna kontrola nad stanem ogumienia we flocie.

QuickScan to rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb: raporty diagnostyczne opracowywane są w porozumieniu z zarządcami flot, a dodatkowo eksperci Michelin przygotowują jasne i precyzyjne sugestie dotyczące działania systemu. Zaletą rozwiązania jest uniwersalne zastosowanie:

  • współpracuje ze wszystkimi typami i markami opon ciężarowych;
  • współpracuje ze wszystkimi typami samochodów ciężarowych (ciągniki, przyczepy, ciężarówki sztywne), autokarami i autobusami.

Technologia QuickScan została zastrzeżona przez Michelin, czego potwierdzeniem jest ponad 15 zgłoszonych wniosków patentowych. System jest już z powodzeniem użytkowany w Europie, a w 2021 r. Michelin planuje pierwsze montaże tego rozwiązania w bazach polskich klientów.

Michelin posiada doświadczenie w zarządzaniu ogumieniem we flotach transportowych. W samej Europie zarządza flotą 380 tys. pojazdów ciężarowych, a usługi oferowane przez firmę wykraczają poza popularne na rynku rozwiązania produkt plus serwis, gdzie klient płaci za oponę i obsługę posprzedażową.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!