Europejska fabryka FUSO Daimler Trucks zmierza do osiągnięcia neutralnego bilansu CO2 w produkcji od 2022 r.

10 czerwca 2021, 8:36

Fabryka Daimler Trucks w portugalskim Tramagal, centralny zakład produkcyjny marki FUSO w Europie, zapowiedział, że do roku 2022 przestawi swoją infrastrukturę na „zieloną” produkcję samochodów ciężarowych – o neutralnym bilansie emisji CO2. Już w roku 2019 spółka Daimler Truck AG ogłosiła swój ambitny cel, aby do 2022 r. wszystkie europejskie zakłady Daimler Trucks & Buses dysponowały zaopatrzeniem w energię o neutralnym bilansie emisji CO2

W ramach tych zamierzeń zakład w Tramagal planuje osiągnąć swoje proklimatyczne cele produkcyjne poprzez zmniejszenie zużycia energii, zaopatrzenie w zieloną energię oraz produkcję energii elektrycznej na miejscu – przy użyciu paneli słonecznych.

– Mobilność neutralną pod względem emisji CO2 można osiągnąć tylko przy jednoczesnym zapewnieniu ekologicznej produkcji pojazdów. Dlatego nasze zaangażowanie w segmencie elektrycznych ciężarówek rozpoczyna się już od sposobu ich produkcji. Produkcja o neutralnym bilansie CO2 pozostawia mniejszy ślad ekologiczny, a my chcemy być pionierami zarówno w odniesieniu do naszych produktów, jak i procesu ich produkcji. – podkreślił Rosa, szef zakładów w Tramagal – Rozwój jest częścią naszej strategii biznesowej. Jesteśmy przekonani, że nasza przyszłość będzie elektryczna, neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla i oparta na odnawialnych źródłach energii.

Już w ubiegłych latach fabryka w Tramagal stopniowo redukowała swoją emisję CO2, dlatego w 2021 r. spodziewa się zaoszczędzić kolejne 50% emisji w stosunku do roku poprzedniego, a w roku 2022 planuje osiągnięcie całkowitej neutralności bilansu CO2 w produkcji. Aby zrealizować ten przełomowy cel, zakład zamierza zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i odpowiednio zmodyfikować procesy produkcyjne. Zmiany te obejmują przejście na ekologiczne źródła energii, zwiększenie liczby ogniw fotowoltaicznych na terenie zakładu oraz przestawienie się na samokonsumpcję energii. Cała wewnętrzna flota logistyczna i magazynowa zostanie przestawiona na pojazdy elektryczne. Zakład przetestuje również możliwości wytwarzania „zielonego” wodoru za pomocą ogniw fotowoltaicznych, aby stopniowo zastępować nim wykorzystywany dotąd gaz ziemny.

Zakład w Tramagal, położony ok. 150 km na północny wschód od Lizbony, produkuje FUSO Cantera, międzynarodowy bestseller Daimler Trucks w segmencie lekkich samochodów ciężarowych, oraz jego siostrzany model z napędem w pełni elektrycznym – FUSO eCantera. Od rozpoczęcia produkcji FUSO Cantera w roku 1980 w Portugalii z taśmy zjechało już ponad 230 tysięcy pojazdów marki FUSO.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!