Digitalizacja transportu staje się faktem. Pojęcia takie jak IoT, Ai, Big Data czy Connected Cars, nie tylko zadomowiły się w naszym słowniku, ale stały się realnym przyczynkiem cyfrowej rewolucji, która za sprawą technologii 5G upowszechnia się w transporcie drogowym. Tysiące produktów i rozwiązań, które dotąd działały oddzielnie i gromadziły potężne ilości danych, teraz zaczynają się łączyć i przenikać.
Przykładem rozwiązania, które przełamuje schematy, jest pionierska platforma DKV LIVE, która łączy wielozadaniową kartę paliwową z funkcjami systemu telematycznego. Telematykę dostarcza Styletronic – firma przejęta rok temu przez DKV. System DKV LIVE integruje miliardy danych, gromadzonych w czasie rzeczywistym, by udostępniać je przewoźnikom w postaci intuicyjnych usług.
Na początek uruchomione zostały funkcje: Track&Trace oraz szacowany czas przejazdu ETA. Śledzenie lokalizacji pojazdu jest możliwe z dokładnością do 10 sekund, co wpływa na usprawnienie logistyki. Zapewnia przejrzystość w całym łańcuchu dostaw – z uwzględnieniem indywidualnego czasu pracy i odpoczynku kierowcy. DKV LIVE oferuje również planowanie tras w oparciu o mapy Here. Przy planowaniu system uwzględnia aktualny poziom zatankowania ciężarówki oraz bieżące informacje o cenach na wszystkich stacjach w sieci. Stacje można segregować – podobnie jak dotąd w usługach DKV – według kosztu paliwa albo odległości.
Nowością oferowaną na rynku europejskim tylko przez DKV LIVE jest alert bezpieczeństwa, jeśli operator odnotuje chęć płatności kartą paliwową poza lokalizacją pojazdu. Dzięki weryfikacji danych z chmurą w czasie rzeczywistym, taka transakcja jest blokowana, co skutecznie chroni przed nadużyciami.
Dlaczego takie funkcjonalności a nie inne? Odpowiedzi udzieliły ogólnoeuropejskie ankiety wśród przewoźników, na podstawie których wybrano najpotrzebniejsze usługi telematyczne. Następnie, eksperci DKV i Styletronic stworzyli rozwiązanie „pudełkowe”, które z czasem będzie rozbudowywane o kolejne funkcje. Taki uproszczony serwis jest znacznie tańszy niż pełnowymiarowe systemy telematyczne, a także łatwiejszy w instalacji.
Z jakich elementów składa się platforma
W ujęciu technicznym DKV LIVE to system chmurowy, sprzężony z modułem telematycznym mocowanym w pojeździe. Moduł podłącza się przez złącze FMS lub CAN Click. Przesyłane w czasie rzeczywistym dane są dostępne dla menedżerów floty z poziomu mobilnej aplikacji, do której mają swobodny dostęp za pośrednictwem komputera czy telefonu.
W ujęciu szerokim DKV LIVE stanowi technologiczny silnik usług big data, wykorzystujący najnowocześniejsze technologie, by przekładać miliardy danych na konkretne, łatwo przyswajalne narzędzia.
– Tworzymy rozwiązania cyfrowe – będące standardem w segmencie B2C – teraz także dla segmentu B2B, dla firm logistycznych, transportowych i ich klientów – mówi Marco van Kalleveen, dyrektor generalny DKV Mobility.
W tym roku planowane są kolejne etapy rozwoju platformy, która stanowić będzie kompleksowe rozwiązanie do inteligentnego zarządzania flotą. Już teraz możliwa jest integracja z tachografem cyfrowym, a wkrótce m.in. połączenie z giełdami ładunków. Dzięki systemowi „wszystko w jednym” małe i średnie firmy dostały szansę skorzystania z benefitów cyfrowej rewolucji, które dotychczas były zarezerwowane tylko dla największych graczy w sektorze TSL. Warto z niej skorzystać, szczególnie że DKV oferuje teraz swoim klientom możliwość bezpłatnego przetestowania platformy LIVE przez okres trzech miesięcy.
Komentarze