Finał Akcji Profesjonalni Kierowcy na właściwych torach

13 września 2021, 13:35

Na Autodromie Jastrząb odbył się szósty finał największej w Polsce akcji CSR. Jak co roku uczestnicy, którzy dotrwali do finału, otrzymali certyfikaty potwierdzające przygotowanie do pracy kierowcy zawodowego. Już ponad 1000 kierowców zostało przeszkolonych w ramach tej akcji, z czego 75% rozpoczęło pracę w transporcie.

Przypomnijmy, Akcja Profesjonalni Kierowcy wspiera branżę TSL w rozwiązywaniu problemu braku kierowców zawodowych. Obecnie wolnych etatów, tylko na to stanowisko, jest w Polsce ponad 140 tys. (dane z raportu IRU). Oprócz poszukiwania nowych kandydatów za kółko, równie ważnym aspektem tej akcji jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach poprzez podniesienie świadomości kierowców na temat panujących zagrożeń oraz wiedzy, która jest przekazywana na szkoleniach teoretycznych i praktycznych, przygotowanych stricte pod wykonywanie tego rodzaju pracy kierowcy.

Do akcji społecznej powstałej w 2016 roku z inicjatywy Volvo Trucks dołącza coraz więcej osób posiadających prawo jazdy kategorii C+E, którzy dotychczas nie podejmowali pracy jako kierowcy zawodowi. Do Profesjonalnych Kierowców dołączyła w tym roku również większa liczba partnerów akcji: Volvo Financial Services, Phillips Poland, Wielton, Continental, Shell Polska, MJM Brokers, MAK Ubezpieczenia, PKO Leasing oraz Ergo Hestia.

W poprzednich szkoleniach praktycznych, młodzi adepci branży transportowej zajmowali się m.in. techniką podłączania naczepy, prawidłowym dojazdem do rampy i manewrowaniem czy sytuacjami awaryjnymi np. wymianą koła lub zakładaniem łańcuchów.

Kursanci ostatniego dnia szkolenia mogli testować różne pojazdy z gamy Volvo. Do dyspozycji były najmniejsze pojazdy elektryczne FE i FL Electric w konfiguracji dystrybucyjnej i komunalnej. Kierowcy mogli również zaznajomić się z wywrotką FH16 w topowej konfiguracji, a także z ciągnikami siodłowymi FH podpiętymi do różnych rodzajów naczep i przyczep.

Oddanymi do dyspozycji pojazdami mogli poprawiać swoje umiejętności ucząc się ich zachowania w poślizgu na płycie poślizgowej czy testowania innych limitów na nitce toru. Oprócz jazdy po torze, odbywały się również zajęcia na drodze publicznej. W poprawianiu umiejętności kierowców pomagali instruktorzy ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska.

Jak co roku, na Autodromie Jastrząb pojawili się również przedstawiciele partnerów akcji, którzy podzielili się doświadczeniami oraz wrażeniami z tegorocznej edycji. Część konferencyjną poprowadził Adam Kornacki, który na scenę jako pierwszą zaprosił Małgorzatę Kulis, dyrektor zarządzającą Volvo Trucks Poland. Dyrektor przedstawiła obecną pozycję Akcji Profesjonalny Kierowca w branży TSL oraz rozwój technologii wpływający na transport.

– Akcja Profesjonalni Kierowcy jest odpowiedzią na problemy branży TSL. Olbrzymi niedobór kierowców zawodowych nie występuje tylko w Polsce, jest to problem globalny i wiemy, że on nie zniknie tak łatwo. Sądzę, że akcja nabrała również szerszego wydźwięku. Jako Volvo Trucks od początku hołdujemy bezpieczeństwu na drogach, więc jest to również dobra okazja na to, żeby nagłaśniać kwestie bezpieczeństwa na drogach. Chcemy zmieniać wizerunek kierowcy zawodowego. Dlatego to wszystko, co robimy jest przemyślane i konsekwentne. Ta akcja jest już swoistym brandem. Akcja Profesjonalni Kierowcy już się wypromowała i ma swoją markę, która jest ważna i rozpoznawalna – mówi Małgorzata Kulis.

– Wszyscy dobrze wiemy, że regulacje Unii Europejskiej dotyczące redukcji CO2 istnieją i musimy się z nich wywiązywać. Producenci pojazdów muszą się z nich wywiązać, a także dokumentować przeliczalne oszczędności tej redukcji. Volvo Trucks jest liderem innowacyjności. Chcemy pokazać, że nasze pojazdy elektryczne, to nie jest wizja futurystyczna. One są i jeżdżą. Przed nami jest jednak jeszcze droga legislacyjna oraz infrastruktura, którą trzeba zbudować. Progres technologiczny następuje dużo szybciej niż w ubiegłych latach. Co roku pojazdów elektrycznych będzie przybywać. Wszyscy producenci pojazdów ciężarowych zapowiadają również swoje premiery, więc to już się dzieje – dodaje dyrektor zarządzającą Volvo Trucks Polska.

Błażej Szczerba, doradca zarządu firmy brokerskiej MJM Brokers wyjawił powody udziału przedsiębiorstwa w partnerstwie „Profesjonalnych Kierowców”:

– Jesteśmy partnerem akcji Profesjonalni Kierowcy od początku jej istnienia z dwóch powodów. Pierwszym jest profesjonalizm. Dostarczamy naszym klientom ochronę ubezpieczeniową i zapewniamy środki finansowe. Jednak w momencie, kiedy stanie się coś złego, byłoby nieprofesjonalne gdybyśmy robili tylko to. Doradzamy więc naszym klientom co zrobić, by przeciwdziałać takim sytuacjom i jak dbać o bezpieczeństwo działalności gospodarczej, bezpieczeństwo pracowników oraz aktywów – wyjaśnia Błażej Szczerba. – Drugim powodem jest odpowiedzialność. Jesteśmy brokerem ubezpieczeniowym, który specjalizuje się w ubezpieczeniach transportu. De facto, 90% naszego biznesu stanowi transport. Ubezpieczamy firmy transportowe na wszystkie możliwie występujące w tej branży ryzyka. Wobec tego, czujemy się zobowiązani do wspierania takich akcji, które poprawiają sytuację w polskim transporcie – dodaje.

Swój debiut w roli partnera akcji miała firma Phillips Polska, zajmująca się produkcją złączy do ciągników siodłowych. Grzegorz Handzlik, Dyrektor Sprzedaży na Europę i Dyrektor ds. Rozwoju, podzielił się spostrzeżeniami na temat udziału w Profesjonalnych Kierowcach:

– Ta akcja jest wspaniałym przykładem synergii i współpracy pomiędzy różnymi producentami wspierającymi transport ciężki. Mamy ciężarówki, naczepy, oleje, paliwo, ubezpieczenia, finansowanie i wszystko to, co łączy naczepy z ciągnikiem, czyli systemy łączności i przekaz danych. To, co jest dla nas bardzo ważne, to aspekt ekonomiczny, ale i również aspekt społeczny. Widzimy, że dzięki tej akcji, nie tylko wspieramy firmy, ale i wspieramy bezpieczeństwo na drodze. Myślę, że każdy kto usiadł za kierownicą zestawu, zdaje sobie sprawę jaka to ogromna odpowiedzialność. Jeśli przy tej okazji wspólnie z partnerami możemy wesprzeć branżę transportową i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, to my tylko możemy się tym pochwalić – mówi Grzegorz Handzlik.

Iwona Blecharczyk, znana jako Trucking Girl, również wzięła udział w konferencji.

O wyjątkowości tej edycji dla marki Continental opowiedział również Dariusz Wójcik, dyrektor generalny Continental Opony Polska, natomiast o znaczeniu środków smarnych w pojazdach ciężarowych powiedział Adam Mieszała, Key Account Manager Sales Direct Shell Polska:

– Ten rok jest dla nas wyjątkowy, ponieważ obchodzimy 150 lecie istnienia Continental oraz 25 lecie działalności oddziału w Polsce. Jako partner akcji Profesjonalni Kierowcy szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo, które od początku wpisane jest w DNA naszej marki. Podczas szkoleń zwracaliśmy też uwagę na aspekty ekonomiczne i środowiskowe, przybliżając nasze produkty, pozwalające na obniżenie emisji CO2 przy zachowaniu bardzo dobrych przebiegów. To nasza odpowiedź na współczesne wyzwania klimatyczne i regulacje unijne dotyczące norm emisji dwutlenku węgla – mówi Dariusz Wójcik.

– Podczas szkoleń przekazywaliśmy uczestnikom wiedzę o znaczeniu właściwie dobranych środków smarnych na eksploatację pojazdów – ich wpływie na trwałość podzespołów czy oddziaływaniu na środowisko naturalne. W tym kontekście mówiliśmy też o opracowanych z myślą o przyszłości, ale już dostępnych na rynku, olejach silnikowych Shell Rimula R6 i Shell Rimula R7. To innowacyjne produkty odpowiadające wymogom zrównoważonego rozwoju, który ma coraz większe znaczenie również w branży transportowej. Oleje Shell Rimula R6 i R7 są neutralne emisyjnie na każdym etapie swojego cyklu życia. Zapewniają możliwie najwyższe osiągi przy jednoczesnej ochronie jednostki napędowej, oszczędności paliwa i zmniejszonej emisji CO2. Już wkrótce produkty tego typu będą powszechnie stosowane w nowoczesnych pojazdach ciężarowych, więc kierowcy powinni wiedzieć o ich istnieniu i znać ich właściwości – podsumowuje Adam Mieszała.

Po konferencji podsumowującej Akcję Profesjonalnych Kierowców obyła się również konferencja Volvo Trucks Polska, na której zostały przedstawione informacje dotyczące nowo otwartego centrum napraw powypadkowych sygnowanych logiem Volvo. Przedstawiono również podsumowanie programu EKOLOG – pierwszego testu komercyjnego wykorzystującego seryjnie produkowane ciężarówki elektryczne w polskich warunkach oraz zaprezentowano raport PSPA. Na ten temat przygotowujemy osobny materiał.

Szkolenia w ramach akcji „Profesjonalni Kierowcy” prowadzone są bezpłatnie. Osoby zainteresowane mogą szukać szczegółów na stronie: www.profesjonalnikierowcy.pl/

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!