Łańcuchy pewag starmove STM F – już w Polsce

26 października 2021, 21:18

Łańcuchy dedykowane na koła pojazdów pożarniczych, pojazdów odśnieżających i terenowych dostępne są już na polskim rynku.

Łańcuchy posiadają sześciokątną siatkę bieżną, wykonaną z ogniw o przekroju kwadratowym, falowanym, ze stali TITANGrip. Nowym rozwiązaniem jest technologia starmove – to ułożenie ogniw bieżnych pod kątem 45° do podłoża. Takie rozwiązanie generuje dwa razy większą ilość krawędzi ogniw stykających się z podłożem. Uzyskujemy automatycznie dużo większą przyczepność ołańcuszonych kół do podłoża. Równocześnie większa ilość krawędzi stykających się z podłożem powoduje zmniejszenie nacisków jednostkowych, a to przekłada się na wydłużenie żywotności łańcuchów.

Wersja „F” łańcuchów pewag starmove posiada dodatkowe poprzeczki dogrzane na ogniwa bieżne. Ich celem jest dalsze zwiększenie przyczepności do podłoża i wydłużenie żywotności łańcuchów (w trakcie eksploatacji najpierw zużyciu podlegają wspomniane poprzeczki, a dopiero później ogniwa tworzące siatkę). Kolejną innowacją zastosowaną w tych łańcuchach jest falowana powierzchnia ogniw (technologia starwave) zwiększająca pole powierzchni rozwinięcia materiału o najwyższym stopniu utwardzenia, co również przekłada się na wzrost trwałości produktu.

Wszystkie połączenia między łańcuchami tworzącymi siatkę są realizowane za pomocą zgrzewanych pierścieni o spłaszczonym przekroju poprzecznym. Zmiana przekroju drutu, z którego powstają pierścienie ze standardowego – okrągłego, na spłaszczony jest podyktowana zredukowaniem wagi łańcuchów. Lżejsze łańcuchy wygodniej się montuje, a w trakcie jazdy generują mniejsze siły dynamiczne, to kolejny element optymalizacji produktu. Po procesie zgrzewania cała siatka trafia do utwardzenia, zapewnia jej to bardzo dużą odporność na rozrywanie i ścieranie.

Łańcuchy pewag wykonane ze stali TITANGrip osiągają po utwardzeniu twardość powierzchniową w zakresie 750-850HV (skala Vickersa; 750-850 HV to obrazowo twardość pilnika do metalu). Twardość rdzenia ogniw wynosi od 450 do 550 HV, musi ona być niższa niż twardość powierzchniowa, aby ogniwa pozostały sprężyste i nie kruszyły się.

Wszystkie te pozornie niewielkie modyfikacje przynoszą klientom oszczędności poprzez wydłużenie żywotności łańcuchów pewag starmove F nawet do 30% w porównaniu z poprzednimi modelami łańcuchów pewag.

Ciekawostką jest, że wiele pojazdów pożarnicznych w rejonach górskich i podgórskich w okresie zimowym przez cały czas ma zamontowane na kołach łańcuchy. Taka strategia pozwala na natychmiastowy wyjazd nawet w najcięższy teren dla podjęcia akcji ratunkowej. Strażacy, którzy posiadają już łańcuchy pewag starmove F, nie muszą się obawiać o ich stan, nawet jeśli pojazd musi przejechać kilka kilometrów po asfalcie nim wjedzie w trudny teren wymagający już łańcuchów.

Nawet kilkukilometrowy przejazd w łańcuchach pewag starmove F po twardym podłożu nie pozostawia na nich śladów zużycia.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!