Wojsko zainwestowało w ciężarowe Mercedesy

5 listopada 2021, 10:44

Marka Mercedes-Benz Trucks wygrała przetarg z Jelczem na dostawę 109 zestawów dla polskiego wojska, obejmujących ciągnik i naczepę niskopodwoziową. Oferta konsorcjum oferującego Mercedesy była o ponad 130 mln zł tańsza niż Jelcza należącego do Huty Stalowa Wola.

Ze 109 zestawów gwarantowane jest zamówienie 31, a kolejnych 78 zostało przewidzianych prawem opcji. Wartość zamówienia gwarantowanego wynosi 115,9 mln zł brutto, a cena dostaw w ramach prawa opcji wynosi 271,6 mln zł brutto. Dostawy zestawów zostaną zrealizowane w latach 2023 – 2026.

Zestawy składać się będą z ciągnika siodłowego Mercedes Benz Zetros 6×6 oraz naczepy produkcji Dobrowolski z przeznaczeniem do transportu czołgów typu Leopard lub Challenger 2 i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 60 ton.

Wymagano od ciągnika siodłowego również układu napędowego z napędem na wszystkie koła, zastosowania opon typu Run-Flat, a także dwuosobowej kabiny. Dodatkowymi atutami mają być z kolei trzecie miejsce w kabinie i ewakuacyjny właz dachowy.

Propozycja Jelcza okazała się droższa. Łącznie ponad 520 mln zł za całe zamówienie. Marka Jelcz dawała również mniejszą 48-miesięczną gwarancję, natomiast konsorcjum oferującego Mercedesa zaproponowało 96-miesięczną. W skład kryteriów oceny złożonych ofert wchodziła: cena, gwarancja i własności funkcjonalne.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Donek, 6 listopada 2021, 23:25 2 0

Pisiory jeszcze nie dra mordy ze zakupili niemieckie mercedesy zamiast polskiego jelcza.?

Odpowiedz

CORONNER, 17 sierpnia 2022, 21:39 0 0

FAKT JEST TAKI ŻE JELCZ DLA WOJSKA SIĘ NIE NADAJE. MERCEDES - BENZ MAN SCANIA VOLVO NO I IVECO. MOŻE BYĆ JESZCZE OSHKOSH Z U S A.

Odpowiedz