Nie masz pomysłu na weekend? Odwiedź nowe muzeum TATRY.

18 listopada 2021, 12:21

Od środy, 17 listopada, w czeskich Koprivnicach, nieopodal granicy z Polską, działa nowe muzeum samochodów dostawczych i ciężarowych marki TATRA. W nowoczesnym obiekcie można podziwiać kilkadziesiąt eksponatów, prezentujących całą historię słynnego producenta.

Nowe muzeum Tatry w pobliżu polskiej granicy

Muzeum Tatry mieści się tylko ok. 40 km od granicy polsko-czeskiej przebiegającej w Cieszynie. Wydaje się zatem atrakcyjnym pomysłem na spędzenie weekendu, zwłaszcza dla mieszkańców południowej Polski. Nowy obiekt muzealny mieści się, tak jak poprzedni, w pobliżu fabryki samochodowej w Koprivnicach, w niedużej odległości od poprzedniej lokalizacji. Budynek to dawna odlewnia zbudowana w 1910 r., z której w ostatnich latach Tatra nie korzystała. Odlewnia została poddana gruntownemu remontowi – ze starej konstrukcji zostały tylko stalowe słupy nośne. Założeniem jest jednak oddanie industrialnego klimatu, świetnie zgrywającego się z ekspozycją pojazdów.

Nowe muzeum ma ponad 5 tys. m.kw. Zwiedzający zobaczą tam pełny przekrój historii pojazdów ciężarowych i dostawczych marki Tatra. Ekspozycja jest podzielona chronologicznie, na czternaście działów tematycznych. Niektóre poświęcone są pojazdom specjalistycznym – np. dla wojska czy pożarnictwa. Znajdziemy tam też pojazdy wyścigowe i ekspedycyjne. W muzeum zaprezentowano także kilka prototypów – pojazdów, które nigdy nie wyjechały z fabryk producenta (np. Tatra T162). Najstarszym samochodem wystawy jest NW typ K z 1910 r. Pierwsza wyprodukowana przez Tatrę ciężarówka (jeszcze z XIX w.) również jest obecna na wystawie, jednak jest to replika oryginału niezachowanego do naszych czasów. W sumie można obejrzeć 80 samochodów i podwozi, z których wiele nie było jeszcze dotąd nigdzie prezentowanych.

Większość pojazdów jest własnością prywatną Tatra Trucks a.s. Jednym z impulsów do przeniesienia przybytku do nowej, większej lokalizacji był zakup w 2015 r. bogatej prywatnej kolekcji Jiriego Hlacha, zmarłego w 2020 r. kolekcjonera. Niektóre pokazywane pojazdy są jednak wypożyczone od innych kolekcjonerów lub z obecnie nieczynnych muzeów.

Muzeum będzie wykorzystywać wiele nowatorskich dla branży wystawienniczej rozwiązań – np. nowoczesne formy oświetlenia czy rozszerzoną rzeczywistość. Więcej informacji o eksponatach będzie można przeczytać po skorzystaniu z kodów QR. Na niektórych stanowiskach będzie można także obejrzeć w wirtualnym świecie pojazdy, które nie przetrwały w całości do naszych czasów.

Budowa nowego muzeum Tatry pochłonęła łącznie 173 mln koron czeskich (prawie 32 mln zł). Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się 17 listopada 2021 r. Co ciekawe, stare muzeum marki Tatra, zlokalizowane w tej samej miejscowości nie zostanie zamknięte. Będzie dokumentować historię pojazdów osobowych marki. Już wkrótce mają się tam pojawić nowe eksponaty.

Planując wizytę w nowym muzeum Tatry warto uprzednio skontaktować się z pracownikami obiektu (np. poprzez Facebook: https://www.facebook.com/muzeumtatra.mnj/), ponieważ ze względu na restrykcje pandemiczne, maksymalne obłożenie ekspozycji wynosi obecnie 150 osób jednocześnie. Muzeum sprawnie odpowiada na pytania zadawane w języku angielskim. Na miejscu dostępny jest także przewodnik dla zwiedzających w języku polskim.

Czy wybierzecie się do nowego muzeum pojazdów czeskiego producenta? Dajcie znać w komentarzach.

źródło zdjęć: https://www.facebook.com/muzeumtatra.mnj/photos

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!