Amortyzatory BILSTEIN B6 w pojazdach z segmentu małej logistyki

30 listopada 2021, 20:06

Na przestrzeni ostatnich miesięcy wzrosła rola transportu samochodowego, w tym dostaw zakupów on-line i usług kurierskich. Według przedstawicieli BILSTEIN ma to już przełożenie na zakres serwisowania furgonetek i stwarza nowy potencjał dla rynku amortyzatorów.

Samochody dostawcze już na etapie opracowania konstrukcji dostosowane są do eksploatacji pod dużym obciążeniem. Jednak w obecnej dobie dynamicznego rozwoju usług e-commerce są one jeszcze intensywniej wykorzystywane. Wpływa to na szybsze zużycie, a niekiedy i całkowitą degradację podzespołów. Szczególnie zawieszenia, w którym amortyzatory i sprężyny poddawane są ciągłej pracy w ekstremalnych warunkach obciążenia.

– W przypadku samochodów dostawczych istnieje szczególnie duża różnica między masą własną a w pełni załadowanym pojazdem. Dochodzą do tego obciążenia dachu, na przykład długimi elementami, które podnoszą środek ciężkości pojazdu. Również przyczepy wywierają duże siły dźwigni i powodują zmienne obciążenia osi. Te podstawowe zasady fizyki dotyczą także pojazdów z zabudową skrzyniową czy specjalnym nadwoziem – podkreśla Rainer Popiol, szef centrum szkoleniowego BILSTEIN Academy.

Zwiększony popyt na nowe części do furgonetek jest już zauważalny w zamówieniach dystrybutorów. Przedstawiciele BILSTEIN sugerują w tym zakresie korzystną zarówno dla użytkownika, jak i warsztatu modyfikację. Zastąpienie seryjnych amortyzatorów, które pod maksymalną ładownością osiągają już graniczne wartości, referencjami z gamy Performance B6.

Z technicznego punktu widzenia dla mechanika nie ma problemu przy ich wymianie. Seria BILSTEIN B6 jest odpowiednikiem seryjnych amortyzatorów, różnice sprowadzają się do wyższej siły tłumienia. Przekłada się to na poprawę trakcji obciążonego pojazdu również z podpiętą przyczepą. Ma to też znaczenie przy bocznych podmuchach wiatru i podczas pokonywania zakrętów.

Nie mniej ważny jest komfort kierowcy, dla którego pojazd dostawczy jest miejscem wielogodzinnej pracy. W warunkach ciągłego hamowania i ruszania, manewrów, jazdy po nierównościach i z ładunkiem dochodzi do szybszego zmęczenia i spadku koncentracji. Może to mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Dzięki lepszej sile tłumienia amortyzatory BILSTEIN B6 niwelują drgania rozchodzące się po karoserii, a tym samym fotelu kierowcy czy pasażerów.

BILSTEIN oferuje szeroką gamę amortyzatorów z serii B6 Performance do pojazdów użytkowych z napędem na przednią, tylną oraz obie osie. Odpowiedni dobór zapewnia katalog on-line dostępny w języku polskim na stronie bilstein.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!