Produkcja plandek antywłamaniowych – wywiad z Sako-Expo

13 grudnia 2021, 12:15

Bezpieczeństwo kierowców i ładunków przewożonych po europejskich drogach pozostawia wiele do życzenia. Jednym z największych zagrożeń są oczywiście włamania do naczep oraz ataki ze strony uchodźców. Na szczęście coraz więcej właścicieli firm transportowych zdaje sobie sprawę z konieczności poprawienia jakości zabezpieczeń, a na przeciw tym potrzebom wychodzą firmy oferujące specjalistyczne plandeki naczepowe. O produkcji plandek zbrojonych i nowych rozwiązaniach wprowadzanych na rynek rozmawialiśmy z Henrykiem Sakowskim, szefem i prezesem firmy Sako-Expo.


Agnieszka Wraga-Marciniak: Jesteście jednym z największych dystrybutorów materiałów plandekowych, dedykowanych do wielu gałęzi przemysłu. Czym różni się zatem materiał na plandeki od tego przeznaczonego do produkcji hal magazynowych?

Henryk Sakowski: Sako-Expo od 30 lat nieustannie rozwija swój potencjał w Polsce i na rynku europejskim, pracując w dziedzinie tekstyliów technicznych. Zajmujemy się kompleksowym zaopatrywaniem naszych klientów w materiały, akcesoria i urządzenia do produkcji plandek, hal namiotowych, reklamy zewnętrznej. Materiały przeznaczone do produkcji plandek samochodowych muszą charakteryzować się ponadprzeciętną trwałością oraz podwyższoną odpornością na oddziaływanie czynników zewnętrznych, w tym czynników atmosferycznych (niskie oraz wysokie temperatury, ekspozycja na promieniowanie UV) i uszkodzeń mechanicznych wynikających z normalnego użytkowania plandek. Do produkcji najczęściej używany jest materiał plandekowy o gramaturze 900g/m2 (oznacza to, że 1m2 materiału waży 0,9 kg), obustronnie pokryty błyszczącym lakierem. Bardzo ważnym parametrem technicznym jest wytrzymałość na rozrywanie i rozdzieranie (osnowa – wzdłuż i wątek – w poprzek). W przypadku wytrzymałości na rozrywanie powinno to być >4000 N/5cm, a na rozdzieranie >500N. Warto też sprawdzić, czy materiał posiada aktualny atest PZH.

Jednym z Waszych produktów są plandeki odporne na przecinanie, antywłamaniowe. Czy możecie zdradzić, dzięki czemu zapewniają one wysoki poziom zabezpieczenia?

Plandeka antywłamaniowa – SAKOPLAN APP HIGH SECURITY to jedyny na rynku europejskim system antywłamaniowy zapewniający bardzo duże bezpieczeństwo pojazdów i transportowanych ładunków. Kompleksowa ochrona antywłamaniowa składa się z dwóch współpracujących systemów: zbrojenie plandeki dwiema galwanizowanymi linkami stalowymi, o grubości 1 mm, w izolacji PVC oraz zabezpieczenie elektroniczne – centrala alarmowa wyposażona w bezprzewodowe czujniki monitorujące stan plandeki, drzwi naczepy i wybrane dodatkowe miejsca.

Aplikacja dwiema linkami stalowymi wykonywana jest na materiale plandekowym 900 g/m2 – PANAMA. Każda z wykonanych plandek jest w pełni przystosowana do podłączenia, opracowanego dla tego zadania elektronicznego zabezpieczenia. Dzięki wykonaniu zbrojenia dwiema linkami stalowymi, tworzącymi kratę o wymiarach 16×16 cm, plandeka jest bardzo elastyczna, a pasy wzmocnieniowe można przygrzać do plandeki po wykonanej aplikacji zbrojenia.

Jakie technologie zostały zastosowane przy ich produkcji?

Proces produkcji plandeki antywłamaniowej jest całkowicie zautomatyzowany, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostarczyć produkt w bardzo krótkim czasie od zamówienia, w atrakcyjnej cenie, a co najważniejsze zachowując najwyższą precyzję i jakość wykonania. Niestety nie możemy zdradzić jak przebiega proces produkcji, jest to w całości nasz autorski projekt, a produkt chroniony jest patentem.

Czy plandeki te są produktem uniwersalnym, czy produkujecie je pod wymiary konkretnych modeli samochodów i ciężarówek?

Obecnie najczęściej spotykany rodzaj naczep w Europie to firanki, ze względu na elastyczne boki, które umożliwiają transport wszelkiego rodzaju towarów. W związku z tym, wielu europejskich producentów naczep posiada je w swojej ofercie. Dostarczane przez nas plandeki antywłamaniowe są dopasowane i dostosowane do montażu na naczepach wiodących europejskich firm takich jak Schmitz Cargobull, Krone i Kögel. W przypadku pozostałych producentów lub nietypowej zabudowy, zapraszamy firmy do kontaktu – uzgadniamy szczegółowe parametry i wykonujemy plandekę na specjalne zamówienie. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, ponieważ każdy ma inne potrzeby oraz wymagania. Lubimy wyzwania i nie boimy się ich.

Czy w najbliższym czasie planujecie rozszerzyć ofertę tych plandek? Jeśli tak to w jakich samochodach znajdą zastosowanie?

Tak, skończyliśmy opracowywanie systemu zabezpieczającego dach naczepy przed przecięciem i dostaniem się do wnętrza złodziei czy nielegalnych imigrantów.

Czy były one odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez Waszych klientów (kradzieże ładunków)?

Od naszych klientów otrzymujemy informacje, że do kradzieży dochodzi coraz częściej przez dach naczepy – boki są już dobrze chronione. Złodzieje przecinają dach naczepy, wchodzą do wnętrza, a następnie wyrzucają mniejsze towary na zewnątrz. Problem ten dotyczy w największym stopniu międzynarodowego transportu opon i cennych ładunków. Kolejny pojawiający się problem to nielegalni imigranci, którzy starają się niepostrzeżenie przedostać przez granicę. Przecinając plandekę na dachu pojazdu dostają się do wnętrza naczepy, a uszkodzenie „na pierwszy rzut oka” pozostaje niewidoczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przygotowaliśmy kolejny produkt: CAROPLAN APP HIGH SECURITY – plandeka antywłamaniowa na dach naczepy.

O ile droższe jest wykonanie wzmocnionych plandek w porównaniu do tych standardowych?

Wzrost ceny w porównaniu ze standardową plandeką wynosi jedynie 1400 PLN netto. Jest to cena za zbrojenie materiału plandekowego na obu stronach naczepy, która stanowi mechaniczne zabezpieczenie przed przecięciem naszej plandeki. Możemy na tym poprzestać, ale tak zabezpieczona plandeka jest gotowa do współpracy z dodatkowym systemem alarmowym składającym się z centrali alarmowej montowanej w ciągniku i zestawu 3 bezprzewodowych czujników (2 czujniki przecięcia plandeki + czujnik otwarcia drzwi naczepy). Koszt takiego zestawu elektronicznego to dodatkowo 2220 PLN netto. Za niewygórowaną cenę otrzymujemy kompleksowy system chroniący zarówno kierowcę, jak i transportowane ładunki.

Specjaliści z jakich dziedzin pracują w Waszej modelarni i biurze projektowym?

Nasz zespół to połączenie młodości i entuzjazmu oraz doświadczenia i kompetencji. 30 lat doświadczenia w branży tekstyliów technicznych i znajomość rynku transportowego pozwoliła na poznanie potrzeb klientów i opracowanie produktu spełniającego szereg rygorystycznych wymagań, które zapewnią bezpieczeństwo i bezproblemowe użytkowanie produktu przez wiele lat.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!