Goodyear wyłącznym dostawcą opon ME FIA w wyścigach pojazdów ciężarowych

16 grudnia 2021, 20:46

Firma Goodyear i Federation Internationale de l’Automobile (FIA) odnowiły swoją wieloletnią współpracę, na mocy której producent pozostanie wyłącznym dostawcą opon do Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Pojazdów Ciężarowych (FIA ETRC) przez kolejne trzy lata. 

– Przygotowane do wyścigów ciężarówki o mocy 1500 KM mają niesamowite przyspieszenie – prędkość od 0 do 160 km/h osiągają w zaledwie sześć sekund. Oprócz wykorzystania tej mocy, opony Goodyear muszą radzić sobie także z dużymi przeciążeniami, uderzeniami o krawężniki i wysoką temperaturą na torze. Minęło ponad dwadzieścia lat od wyprodukowania naszej pierwszej opony ETRC i cieszymy się, że zostaliśmy wybrani na wyłącznego dostawcę na kolejne trzy lata. – powiedział Maciej Szymański, dyrektor marketingu ds. opony użytkowych Goodyear w Europie.

Zawody FIA ETRC przyciągnęły w ubiegłych latach łącznie 420 000 widzów i są ważną platformą dla rozwoju opon. Bez wątpienia opony są też istotnym elementem w osiąganiu wyników na torze, podobnie jak w codziennej pracy floty transportowej. Wydajność i czas sprawności są kluczowe dla utrzymania się w czołówce.

Doświadczenia z ekstremalnych sytuacji w sportach motorowych uzupełniają badania i testy prowadzone przez Goodyear na drogach, torach testowych, symulacjach i w laboratoriach. Dane zebrane podczas wyścigów pozwalają inżynierom opracowywać nowe technologie bieżnika i osnowy, łączące niski opory toczenia z trwałością, co przekłada się na zaawansowane osiągi na szosie.

FIA ETRC jest w toku, aby stać się wiodącą platformą i wzorem do naśladowania w branży transportu drogowego z wdrożoną mapą drogową zrównoważonego rozwoju, podkreślając swoje zaangażowanie poprzez przystąpienie do Ramowego Programu ONZ Działań na rzecz Klimatu, aby pomóc we wdrożeniu Porozumienia Paryskiego i przyspieszyć transformacyjne zmiany niezbędne do osiągnięcia neutralności w emisji gazów cieplarnianych.

– W tym roku wszystkie pojazdy ciężarowe przestawiły się na biopaliwo, co jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w mistrzostwach regulowanych przez FIA. Zasady mistrzostw dotyczące przejścia na zrównoważony rozwój zmierzają do osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2038 r., a Goodyear zobowiązał się do wniesienia swojego wkładu w ten proces. Cieszymy się, że w najbliższych latach będziemy blisko współpracować na rzecz bardziej ekologicznej przyszłości. – mówi Rolf Werner.

W 2021 roku kalendarz FIA ETRC obejmował wydarzenia na najważniejszych europejskich torach, w tym na obiektach znanych z Formuły 1, takich jak Hungaroring, oraz na legendarnych torze Le Mans, gdzie odbył się finał sezonu.

Kalendarz zmagań FIA ETRC 2022

  • 21-22 maja Włochy (Misano World Circuit)
  • 11-12 czerwca Węgry (Hungaroring)
  • 02-03 lipca Słowacja (Slovakia Ring)
  • 16-17 lipca Niemcy (Nürburgring)
  • 03-04 września Czechy (Autodrom Most)
  • 10-11 września Belgia (Circuit Zolder)
  • 24-25 września Francja (Le Mans Bugatti)
  • 01-02 października Hiszpania (R.A.C.E. Circuito del Jarama)

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!