Orlen wybuduje stacje tankowania wodoru

4 lutego 2022, 12:29

Aż 100 stacji wodorowych koncernu Orlen ma zostać zbudowanych do 2030 r. Tak przewiduje najnowszy plan inwestycyjny państwowej spółki. Orlen buduje stacje wodorowe

Stacje tankowania wodoru Orlen będą zlokalizowane w całej Europie, w tym ponad połowa w Polsce. Dotychczas Orlen wybudował tylko dwie takie stacje – obie na terenie Niemiec. Pierwsza stacja w Polsce ma powstać jeszcze w 2022 r., w Krakowie. Całkowita wartość inwestycji Orlenu jest szacowana na niespełna 7,5 mld zł.

Program „Hydrogen Eagle” Orlenu

Aby umożliwić funkcjonowanie stacji, konieczna będzie budowa tzw. „hubów wodorowych”, czyli miejsc, gdzie będzie on wytwarzany. Orlen planuje 10 takich inwestycji, na terenie Polski i Czech. Mają one być w stanie wytwarzać 60 tys. ton wodoru rocznie.

Plan zakłada budowę 100 stacji wodorowych, z czego aż 57 ma znajdować się w Polsce, a reszta w Czechach i na Słowacji. Będzie można na nich tankować nie tylko pojazdy komunikacji miejskiej, w których przewidywalnie technologia napędów wodorowych będzie rozwijała się najszybciej. Możliwe będzie także tankowanie samochodów ciężarowych i osobowych.

Państwowy koncern odnotował w ubiegłym roku 131,6 mld zł przychodów ze sprzedaży, co przełożyło się na 10,2 mld zł zysku. Są to rekordowe wyniki spółki. Jak podano w oficjalnym komunikacie na zysk złożyły się głównie obszary petrochemii, energetyki i rafinerii. 13% zysku pochodzi ze sprzedaży detalicznej na terenie Polski.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!