Lublin i Rzeszów oficjalnie połączone ekspresówką S19

, 23 maja 2022, 13:05

W sobotę oficjalnie oddano do użytku ostatni odcinek drogi ekspresowej S19 łączący Rzeszów z Lublinem, który powstał między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem.

S19 via carpatia
Droga ekspresowa S19, foto: Ministerstwo Infrastruktury

Kierowcom w sobotę oddano do użytku 20-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19, który był ostatnim odcinkiem szlaku Via Carpatia między Rzeszowem a Lublinem. Międzynarodowy szlak Via Carpatia na tym odcinku prowadzi od węzła Lublin Węglin w kierunku Sokołowa Małopolskiego.

Wartość oddanego do użytku drogi Via Carpatia to ponad 500 mln zł, natomiast koszt budowy wszystkich dwunastu odcinków S19 (między Lublinem a Rzeszowem) od węzła Lublin Węglin do węzła Sokołów Małopolski Północ wyniósł ok. 4,5 mld zł. Niecała połowa tej kwoty (2,2 mld zł) pochodziła z dofinansowania Unii Europejskiej. Inwestycja pozwoliła na skrócenie czasu przejazdu między wspomnianymi miastami wojewódzkimi do ok. 1,5h (według drogowców).

– To nie koniec, bo trwają prace na różnym etapie zaawansowania na Via Carpatii na południe od Rzeszowa. Trwają prace na północ od Lublina w kierunku Białegostoku – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!