Telematyka na nowo: podpowiada tankowania, łączy tachograf z lokalizacją i uprzedza o spóźnieniach

, 24 czerwca 2022, 13:48

Telematyka w łatwym, pudełkowym i niedrogim wydaniu. Taka idea – czyli stworzenie „cyfrowego asystenta logistyki” – przyświecała uruchomieniu platformy DKV LIVE, która połączyła najczęściej używane funkcjonalności telematyczne z systemem transakcyjnym ego operatora karty paliwowej. Dziś platforma ta jest bazą do tworzenia rozwiązań, czerpiących z połączenia odrębnych dotąd technologii.

Jedną z nowości jest odczytywanie i przechowywanie przez DKV LIVE danych z tachografów, zestawiając je z aktualną pozycją ciężarówki. To pozwala na przykład monitorować godzinę mijania granic przez kierowców. Przewoźnik otrzymuje informacje, czy kierowca przekracza czas pracy, ma aktualnie przerwę lub z jaką prędkością porusza się jego pojazd. Naturalnie, istnieją opcje tworzenia różnego rodzaju raportów na podstawie analizy danych historycznych, dostępnych w postaci pliku Excel. Moduł telematyczny DKV LIVE, montowany w pojeździe, automatycznie przesyła informacje związane z kierowcą i pojazdem, wypełniając tym samym obowiązki dotyczące tachografu cyfrowego.

Niezwykle ważna jest również wiedza o korzystnych cenach paliwa. System podpowiada, kiedy i gdzie tankować, by było najkorzystniej. DKV LIVE powiadamia pracownika firmy transportowej, gdy auto z małą ilością paliwa znajduje się w bliskiej odległości od tanich stacji paliw. Dodatkowo, otrzymuje on w czasie rzeczywistym powiadomienie na temat każdej transakcji, co znacznie minimalizuje ryzyko kradzieży i oszustw.

DKV LIVE analizuje wszystkie dane w bieżącej chwili i przekłada je na konkretne usługi, funkcje czy rekomendacje. Czyli innymi słowy, optymalizacja działań transportowych „na żywo”. Nadawcy transportu coraz częściej żądają od przewoźników na przykład dostępu do bieżącego śledzenia przesyłek. DKV LIVE dokładnie określa, kiedy towar dotrze do klienta, z uwzględnieniem aktualnych warunków drogowych, takich jak korki czy anomalia pogodowe. W razie wystąpienia nieoczekiwanych trudności przewoźnik ma więc szansę na szybką i skuteczną reakcję, a jego klient na przeorganizowanie pracy.

Ciekawostki systemu, które będą wkrótce wprowadzane w Polsce, to: nowa funkcja czatu ułatwiająca komunikację kierowca-dyspozytor, a także możliwość wpisywania na platformę z wyprzedzeniem miejsca załadunku i rozładunku, a także danych kierowcy i pojazdu – tak by dedykowane osoby mogły je w dowolnym momencie przeglądać. Obie będą dostępne poprzez aplikację mobilną „DKV LIVE”.

Takie i podobne rozwiązania pozwalają w czasie rzeczywistym kontrolować stan operacyjny całej floty. Dzięki informacjom dotyczącym zużycia paliwa i zachowań kierowców, prowadzenie firmy transportowej staje się prostsze i tańsze. Określana mianem „asystenta logistyki” platforma DKV LIVE łączy mocne strony operatora kart paliwowo-serwisowych: optymalizację zakupu paliwa i rozliczania opłat drogowych, z pełnoprawnym systemem telematycznym. Systematycznie wprowadzane nowe funkcje czynią DKV LIVE jedynym takim rozwiązaniem na rynku. Zapraszamy przewoźników na trzymiesięczne, bezpłatne testy. Dowiedz się więcej.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!