Konfiskata pojazdu za jazdę po alkoholu – czy przepis obejmie kierowców zawodowych?

18 lipca 2022, 10:29

Sejm zatwierdził projekt zmian w przepisach, którego celem jest wprowadzenie możliwości konfiskaty samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu. Od kiedy zmiany zaczną obowiązywać? Czy przepis obejmie kierowców zawodowych? Wyjaśniamy.

Odebranie auta za alkohol – w jakiej sytuacji?

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, kierowcy, którzy zostaną przyłapani na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwym z wynikiem pomiaru równym lub przekraczającym 1,5 promila alkoholu we krwi, stracą samochód, który prowadzili. Stanie się to niezależnie od tego, czy pojazd uczestniczył w kolizji czy też zatrzymanie było efektem rutynowej drogowej kontroli. Jeżeli pojazd brał udział w wypadku, a kierowca okazał się nietrzeźwy – straci auto nawet przy niższym wyniku pomiaru stężenia. Auto będzie konfiskowane już przy wyniku 0,5 promila. Jeżeli kierowca auta jest recydywistą, w przeszłości ukaranym już za jazdę po alkoholu, jego limit też będzie niższy – samochód zostanie odebrany już przy stwierdzeniu 0,5 promila alkoholu we krwi.

Kierowcy zawodowi a konfiskata pojazdu

Osoby pracujące w charakterze kierowcy w transporcie ciężarowym zostały wyłączone z zapisu dotyczącego konfiskaty pojazdu. Nie oznacza to jednak, że nie poniosą dodatkowej kary za jazdę na “podwójnym gazie”. W ich przypadku kwestię wysokości mandatu rozstrzygnie sąd – będzie ona nie mniejsza niż 5 tys. zł. Samochody ciężarowe mają przeważnie wysoką wartość i formalnie należą do właściciela firmy transportowej lub firmy leasingowej. Konfiskata takich pojazdów nie byłaby zatem adekwatna do wykroczenia, popełnionego przez pracownika.

Samochód nie zostanie także odebrany, jeżeli pijany kierowca zostanie przyłapany w nieswoim pojeździe. Jeśli auto należy do innej osoby lub jest wypożyczone (np. w ramach leasingu), sąd nałoży na pijanego kierowcę karę finansową odpowiadającą równowartości zatrzymanego pojazdu. Ową równowartość, sąd ustali na podstawie uśrednionych danych, pochodzących z kalkulatorów firm ubezpieczeniowych.

Konfiskata samochodu za alkohol – od kiedy?

Choć Sejm przyjął projekt ustawy większością głosów, nie oznacza to jeszcze wejścia w życie nowych przepisów. Na ten moment, oficjalna data ich wprowadzenia nie jest jeszcze znana. Według niepotwierdzonych przez stronę rządową spekulacji, przepisy zostaną wdrożone w 2023 r.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!