ShowTruck dla każdego: 70 Actrosów L w specjalnej szacie graficznej

8 września 2022, 10:38

Już w sierpniu, po kilku miesiącach od powstania oryginału, 70 wiernych kopii tegorocznego ShowTrucka na bazie najnowszego Actrosa L, ozdobionych wyjątkową grafiką, trafiło do dealerów Mercedes-Benz Trucks Polska w całym kraju. Oryginalny pojazd, który stał się dla nich matrycą, powstał wczesną wiosną. Autorem projektu jest artysta grafik i ilustrator Mateusz Nowakowski, mający na swoim koncie zarówno formy mniejsze, jak i wielkoformatowe. ShowTruck jest jednak pierwszym w jego karierze samochodem ciężarowym.

– Skupiłem się przede wszystkim na wydobyciu organicznego charakteru projektu, obłe linie nawiązują tu do synaps – odnoszących się do inteligencji maszyny, przesyłu informacji – tłumaczy Mateusz Nowakowski. – Jednocześnie nie chciałem przytłoczyć swoją pracą pięknego designu, nad którym pracowali projektanci Mercedesa. Actros jest bardzo dopracowaną pod tym względem bryłą, dlatego chciałem, żeby moje grafiki raczej wydobyły jego stylistykę, współpracowały z nią, niż przykrywały.

Dla Mercedes-Benz Trucks Polska koncepcja tegorocznego ShowTrucka jest naturalną kontynuacją projektu poprzedniej edycji. Kiedy w 2018 roku na rynku zadebiutował najnowszy model Actrosa, wyposażony w innowacje przekaz marki był jasny: jak największe wsparcie bezpieczeństwa i komfortu kierowcy. Jednocześnie zastosowane rozwiązania – takie jak rezygnacja z tradycyjnych lusterek na rzecz systemu kamer MirrorCam, najnowsza wersja Active Brake Assist 5 i Predictive Powertrain Control czy system Active Drive Assist, umożliwiający jazdę półautonomiczną – oznaczały wiele zmian, z którymi kierowcy musieli mieć szansę się zapoznać. Stąd w 2019 oprócz tradycyjnego ShowTrucka, powstało 70 egzemplarzy będących jego wiernymi kopiami, tak aby każdy chętny kierowca mógł się zapoznać z najnowszym modelem w jego najbardziej atrakcyjnym wydaniu, testując go u dowolnego dealera w całej Polsce. Aby zapewnić pełną dostępność pojazdów, każdy doradca handlowy otrzymał do dyspozycji jeden egzemplarz.

– Kampania okazała się ogromnym sukcesem: łącznie w ciągu 2020 i 2021 roku odbyły się 2003 testy nowego Actrosa, a nasze pojazdy demonstracyjne w sumie pokonały w nich 13 082 377 km – mówi Igor Kaczorkiewicz, Head of Product & Marketing, PR w Mercedes-Benz Trucks Polska. – Dlatego zdecydowaliśmy się powtórzyć tę akcję, kiedy na rynku pojawił się odświeżony model piątej generacji, czyli Actros L. W tej wersji systemy, które stanowią o innowacyjności naszej ciężarówki, czyli MirrorCam, Active Brake Assist 5, Predictive Powertrain Control i Active Drive Assist zostały udoskonalone, by jeszcze lepiej wspierać kierowcę w jego ciężkiej i bardzo stresującej pracy. Przykładowo system ADA, jeśli kierowca nie reaguje na wizualne i dźwiękowe sygnały ostrzegawcze lub wibracje na kierownicy, jest w stanie zatrzymać całkowicie pojazd z prędkości 85 km/h, uznając, że prowadzący nie ma nad nim kontroli. To może zapobiec wielu tragicznym wypadkom, bo pamiętajmy, że samochód ciężarowy porusza się po drodze
z obciążeniem nawet do 40 ton.

To nie wszystkie zmiany, które przeszedł Actros.

– Chcieliśmy jako marka dać wyraźny sygnał, że kierowcy są dla nas grupą zawodową, której pracę bardzo doceniamy, i sprawić, by stała się ona bezpieczniejsza, lżejsza i przyjemniejsza – mówi Igor Kaczorkiewicz. – Kierowcy spędzają w swoich pojazdach często całe tygodnie, to dla nich drugi dom. Dlatego zadbaliśmy o to, by był jeszcze bardziej komfortowy. Stąd nowy obniżony fotel z wielopunktową regulacją, jeszcze lepiej wyciszona kabina, bo nieustanny szum jest bardzo męczący, a także nowe reflektory LED, które zapewniają wyjątkową widoczność na drodze, i wiele innych elementów.

Można powiedzieć, że o ile poprzedni ShowTruck był bardzo ciekawą wizją inteligentnej maszyny, wyrażoną wizualnie za pomocą grafik przedstawiających mózg, o tyle obecna wersja idzie dalej w głąb, na poziom synaps, czyli symbolu szybkiego przekazu informacji. Actros L to po prostu kolejny, wyższy poziom inteligencji.

Oryginalny egzemplarz najnowszego ShowTrucka na bazie Actrosa L został zaprezentowany m.in. podczas tegorocznego zlotu Master Truck Show w Nowej Polskiej Wsi niedaleko Opola. Trzy kopie tego pojazdu trafiły w ręce Actros Team, trójki kierowców zawodowych i infuencerów: Kate TruckDriverki, czyli Kasi Żółtek, Adriana Trucker Pakera, czyli Adriana Poździeja oraz ArtDrive, czyli Artura Szymańskiego. Dzięki nim kierowcy napotkani w trasie mogą obejrzeć Actrosa L w tym wyjątkowym wydaniu, a śledząc ich relacje w mediach społecznościowych, zapoznać się z wrażeniami z jazdy.

– Zależało nam jednak bardzo także na osobistym doświadczeniu jak największej liczby kierowców, wiemy, że lubią wszystko sami sprawdzić – mówi Igor Kaczorkiewcz. – Dlatego ponownie zdecydowaliśmy się zmultiplikować oryginał ShowTrucka w 70 egzemplarzach i przekazać je naszym doradcom handlowym w całym kraju. Różnią się tylko technologią wykonania grafik. Egzemplarz oryginalny jest ręcznie malowany – pojazdy odwzorowujące ten projekt zostały profesjonalnie oklejone.

Żeby zapisać się na test, wystarczy zgłosić się do dowolnego dealera. Samochody są użyczane na minimum kilka dni do nawet dwóch tygodni, w zależności od potrzeb.

– Chodzi nam o to, by firma i kierowca mogli je przetestować w warunkach normalnej codziennej eksploatacji – podkreśla Igor Kaczorkiewicz. – Uważamy, że to najlepsza forma, by przekonać się osobiście o zaletach tej najbardziej innowacyjnej ciężarówki na rynku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!