Innowacyjne centrum logistyczne DB Schenker w Czechach

2 grudnia 2022, 10:31

DB Schenker planuje w przyszłym roku otworzyć nową placówkę w Pradze. Będzie to magazyn o wysokim stopniu automatyzacji, który oprócz operacji detalicznych, będzie również odpowiedzialny za działalność w zakresie handlu elektronicznego B2C, w tym za rozbudowany obszar usług dodanych, odpowiadający zapotrzebowaniu na popularne wśród konsumentów, spersonalizowane produkty.

– Nowe, zautomatyzowane centrum logistyczne pozwoli rozszerzyć obszar naszej działalności oraz zwielokrotnić wydajność, umożliwiając tym samym dalszy rozwój w regionie Europy Wschodniej. Jesteśmy więc gotowi do zwiększenia zakresu i udoskonalenia usług, jakie oferujemy dynamicznie rozwijającej się bazie klientów – powiedział mówi Ingo Brauckmann, Executive Vice President Contract Logistics / SCM Europe w DB Schenker.

Efektywna realizacja zamówień z wykorzystaniem innowacyjnych technologii zyskała na znaczeniu wraz z rozwojem operacji logistycznych w handlu elektronicznym. Automatyzacja pomaga zaś uczynić łańcuch dostaw jeszcze bardziej elastycznym oraz zwiększyć jego możliwości.

Nowe centrum dystrybucyjne będzie wyposażone w modułowy system G-T-P (goods-to-person) z rozbudowanym systemem przenośników i wysokowydajnym sorterem poprzeczno-taśmowym dla przesyłek. System dostarczy partner DB Schenker – firma Körber. Oprogramowanie Körbera kontrolować będzie ponad sto autonomicznych mobilnych robotów (AMR), tworzących wysoce zautomatyzowany ekosystem logistyczny. W ten sposób w obiekcie powstanie jeden z największych tego typu systemów w Europie Wschodniej. Pomimo wysokiego poziomu automatyzacji, w szczytowych godzinach, centrum dystrybucyjne wymagać będzie pracy ponad tysiąca pracowników-operatorów.

Centrum zlokalizowane jest w pobliżu lotniska w Pradze oraz głównej autostrady prowadzącej do Niemiec, dzięki czemu możliwe jest skrócenie terminów dostaw do klientów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Nowy oddział rozpocznie działalność latem 2023 roku.

Dotychczasowe centrum logistyczne, również znajdujące się w Pradze, nie jest w stanie samodzielnie sprostać nieustannie rosnącym wymaganiom klientów. Obecna lokalizacja nie zostanie jednak zamknięta – będzie wykorzystywana w celu świadczenia usług logistyki zwrotnej, zaspokajając potrzeby klientów w zakresie gospodarki cyrkularnej oraz zmniejszając ich cyfrowy ślad węglowy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!