Zbiórka na opancerzonego UNIMOGa dla Ukraińskich Sił Zbrojnych

19 stycznia 2023, 14:58

Formy pomocy ogarniętej wojną Ukrainie mogą być różne. W ostatnim czasie naszą uwagę przykuła interesująca akcja, polegająca na zbiórce funduszy na zakup pojazdu bojowego dla Ukraińców. Ma nim zostać Mercedes-Benz Unimog, który zostanie opancerzony i przygotowany do działań wojennych.

Zbiórka została założona przez polską wolontariuszkę, która niemal od początku wojny angażuje się w pomoc walczącym Ukraińcom. Chęć zakupu pojazdu terenowego jest motywowana wsparciem lądowego Batalionu 130, który prowadzi działania operacyjne w miejscach, gdzie nie są w stanie dojechać cywilne samochody. W opisie zbiórki czytamy:

– Działalność naszej grupy wolontariuszy w najciężej dostępnych terenach możliwa jest, dzięki wsparciu zaprzyjaźnionego Batalionu 130. To jeden z tych batalionów od zadań specjalnych. Teraz oni proszą bardzo nas o pojazd specjalny: opancerzony UNIMOG

Zebrane środki zostaną przeznaczone na:
* zakup pojazdu
* opancerzenie pojazdu
* ewentualny remont, malowanie i doposażenie pojazdu (np. zestaw zapasowych opon)
* przetransportowanie pojazdu na sam wschód Ukrainy

Dlaczego opancerzony UNIMOG a nie zwykła terenówka 4×4? UNIMOG dojedzie wszędzie, przejedzie wszędzie, to pojazd do zadań specjalnych. Zwykłe terenówki 4×4, choć również mega potrzebne na froncie, nie wszędzie dają radę, szczególnie zimą i podczas wiosennych roztopów. UNIMOG to pojazd drogi, szczególnie jeśli mówimy o wersji opancerzonej, dlatego jest ich taki niedobór na froncie. I dlatego podejmujemy się wyjątkowej misji, by dostarczyć ten mega sprzęt obrońcom wolności.

Jak podaje organizatorka zbiórki, UNIMOG będzie stosowany do: ewakuacji rannych,  transportu żołnierzy, dostarczania sprzętu żołnierzom na bezpośrednią linię frontu oraz zadań specjalnych.

Zbiórkę można wesprzeć na portalu Pomagam.pl, pod linkiem: https://pomagam.pl/unimog

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!