Autostrada A2 w tym roku jeszcze droższa

10 marca 2023, 15:34

Od 9 marca 2023 roku zmianie uległy stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej na trasie Nowy Tomyśl – Konin. Wprowadzona zostaje także dla motocykli szósta kategoria. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Autostrada A2 jest jedną z najdroższych tego typu dróg w Europie.

Foto: autostrada-a2.pl

Zmiana stawek opłat za przejazd 150 km odcinkiem A2 została wprowadzona 9 marca 2023 roku. Obowiązująca od tego dnia stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić:

  • 14 PLNKat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,
  • 28 PLNKat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach) – wzrost stawki o 3 zł,
  • 43 PLNKat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) – wzrost stawki o 6 zł,
  • 66 PLNKat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami) – wzrost stawki o 9 zł
  • 100 PLNKat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami) – wzrost stawki o 13zł 
  • 280 PLNKat. 5 (pojazdy ponadnormatywne) – wzrost stawki o 30zł

Podane stawki zawierają 23 proc. podatku VAT. Tym samym dla samochodów osobowych i dostawczych do 3,5t koszt przejazdu 150-cio kilometrowego odcinka z Konina do Nowego Tomyśla wzrasta o 9 złotych. Kierowcy pojazdów wchodzących w kategorię drugą zapłacą o 18 złotych więcej, z kategorii trzeciej o 27 złotych, z kategorii czwartej o 39 złotych, natomiast pojazdy ponadnormatywne zapłacą o 90 złotych więcej. Ucieszą się jedynie właściciele motocykli, dla których została stworzona nowa kategoria i według cennika zapłacą oni połowę stawki pojazdów osobowych.

Opłaty na koncesyjnych autostradach w Polsce są objęte podatkiem od towarów i usług, w przeciwieństwie do publicznych autostrad, na których takiego podatku się nie pobiera. Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko – Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 i 6 płacą w tym przypadku 18 PLN za przejechanie 106 km.

Jak dowiadujemy się z informacji prasowej spółki, zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów bieżącego utrzymania, kosztów finansowania – obsługi kredytów oraz kosztem realizowanych i planowanych inwestycji. Wzrosty cen materiałów i usług w różnych gałęziach gospodarki odnotowują historycznie najwyższe poziomy. Według danych GUS w styczniu 2023 roku wzrost inflacji osiągnął niewidziany od 26 lat poziom – aż 17,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego. Rosnące ceny usług i energii, w tym 34 proc. wzrost cen nośników energii w styczniu rdr., istotnie zwiększają koszty utrzymania autostrady. Ceny w transporcie i usługach transportowych rosły w tempie dwucyfrowym, a ich wzrost w styczniu 2023 roku wyniósł 16 proc. rdr. Dodatkowo wskaźnik cen producenckich utrzymuje się na wysokim poziomie – inflacja producencka, a więc tempo wzrostu cen, z którymi muszą się mierzyć krajowe firmy, w styczniu 2023 wyniosła 18,5 proc.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!