Chłodnice cieczy w pojazdach ciężarowych

10 kwietnia 2023, 23:34

Nikt z nas na co dzień nie zastanawia się, jak istotną rolę pełni chłodnica cieczy, a to właśnie ten element układu chłodzenia w głównej mierze odpowiada za odbiór ciepła, wytwarzanego przez silnik podczas jego pracy. Odpowiednia wydajność chłodnicy cieczy zapewnia prawidłowe parametry pracy silnika. Istotne jest, aby producent chłodnicy uwzględnił ten fakt na etapie jej projektowania, poprzez m.in. zapewnienie wymaganej ilości kanałów przepływowych, jak również lameli, które rozpraszają ciepło do otaczającego powietrza.

Ze względu na swoje przeznaczenie silniki w samochodach ciężarowych poddawane są bardzo dużym obciążeniom. Ich wysilona praca wiąże się z generowaniem wysokich temperatur. Aby zapewnić poprawne parametry pracy silnika, konieczne jest zagwarantowanie odpowiedniej jego temperatury. Wydajność chłodnicy jest bardzo istotnym parametrem, tak samo jak jej żywotność. Jak dobrze nam wiadomo awaria chłodnicy może prowadzić do poważnych usterek silnika.


(Zdj. 1) Rysunek techniczny
(Zdj. 2) Wymiarowanie rdzenia chłodnicy

Tym bardziej istotnym staje się aspekt odpowiedniego serwisowania układu chłodzenia, gdzie należy pamiętać o:

  • stosowaniu rekomendowanych płynów chłodzących;
  • dokonywaniu wymiany płynu chłodzącego zgodnie z procedurą serwisową;
  • zachowaniu interwałów wymiany płynu chłodzącego, zgodnie z dokumentacją producenta pojazdu;
  • unikaniu stosowania jakichkolwiek uszczelniaczy (mogą one prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń silnika);
  • bezwzględnym zakazie stosowania wody w układzie chłodzenia (posiada ona niższą temperaturę wrzenia, a zimą może dojść do jej zamarznięcia, w efekcie może prowadzić to do rozsadzenia bloku silnika, kolejnym efektem obecności wody w układzie jest wytrącanie się kamienia i korozji elektrochemicznej, co z kolei prowadzi do obniżenia wydajności układu, jak również zdecydowanie skraca żywotność chłodnicy). (Zdj. 3, 4)
(Zdj. 3.) Przykład zastosowania nieprawidłowego płynu chłodzącego
(Zdj. 4) Przykład zastosowania nieprawidłowego płynu chłodzącego

W przypadku wymiany chłodnicy bardzo ważne jest, aby nowy produkt był idealnie dopasowany. W pojazdach ciężarowych chłodnica cieczy jest ściśle powiązana z innymi elementami takimi jak: intercooler, skraplacz klimatyzacji, czy też obudowa wentylatora (Zdj.5). Dlatego w procesie kontroli inżynierowie firmy NRF kładą bardzo duży nacisk na dopasowanie chłodnic ciężarowych. W firmie NRF dopasowanie chłodnic ciężarowych odbywa się poprzez montaż w pasie przednim danego ciągnika siodłowego. W zasobach NRF znajduje się ponad 3000 sztuk takich elementów z samochodów osobowych i ciężarowych.

(Zdj.5) Zestaw chłodnic

Pasowanie chłodnicy to nie tylko punkty montażowe, lecz również połączenia przewodów, dlatego bardzo istotne jest, aby w procesie kontroli skrupulatnie skontrolować, również te elementy chłodnicy. (Zdj. 6)

(Zdj.6) Wymiarowanie przyłącza

Nie można również zapominać o błahych na pozór, lecz bardzo istotnych elementach (których brak może prowadzić do znacznego wydłużenia procesu naprawy), którymi są m.in. podkładki, śruby montażowe, korki i króćce, które w firmie NRF określane są mianem EasyFit, (Zdj.7), a ich zadaniem jest ułatwienie codziennej pracy mechanikom.

(Zdj.7) Zestaw EasyFit NRF

 

Zobacz ofertę chłodnic NRF

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!