Elektryczny autobus szkolny od Busnex Poland dla gminy Sadowne

13 kwietnia 2023, 9:51

Do grona samorządów, które inwestują w nowoczesny i zeroemisyjny transport szkolny, dołączyła właśnie Gmina Sadowne. Kontrakt na dostawę elektrobusu Yutong ICE12 podpisali Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne przy kontrasygnacie skarbnika – Anny Rukat oraz Emil Dmochowski – dyrektor sprzedaży Busnex Poland, a w zawarciu umowy uczestniczyła również Senator Maria Koc. Zakup elektrycznego autobusu szkolnego jest realizowany dzięki dofinansowaniu z programu „Polski Ład”.

– Yutong ICE12, który posłuży gminie Sadowne, będzie już piątym egzemplarzem tego modelu w Polsce. To elektryczny autobus o wysokim zasięgu na jednym ładowaniu, dzięki czemu z powodzeniem może realizować nie tylko transport szkolny. Wykorzystują go także samorządy z Mazowsza – gminy Ojrzeń i Ożarów Mazowiecki – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Elektryczny autobus szkolny Yutong ICE12, który firma Busnex Poland dostarczy Gminie Sadowne, wyróżnia się zasięgiem na jednym ładowaniu przekraczającym 350 kilometrów. Liczący niemal 12,5 metra długości autobus jest wyposażony w automatyczną klimatyzację, elektryczne ogrzewanie, fotele z pasami bezpieczeństwa i windę, która zapewnia dostęp do pojazdu osobom niepełnosprawnym oraz o ograniczonej mobilności. Kontrakt obejmuje również dostawę i montaż stacji ładowania.

– Wychodząc naprzeciw standardów szeroko pojętej ekologii i ochrony klimatu postawiliśmy na autobus do dowożenia dzieci do naszych szkół o napędzie elektrycznym. Ekologiczny transport to konkretne korzyści dla mieszkańców – zmniejszone zanieczyszczenie powietrza
i ograniczony hałas. Dzięki pozyskanym środkom z Polskiego Ładu staniemy się samorządowym prekursorem w posiadaniu taboru zeroemisyjnego w powiecie węgrowskim, ale przede wszystkim podniesiemy komfort i bezpieczeństwo podróży naszym dzieciom – mówił Waldemar Cyran, Wójt Gminy Sadowne.

Gmina Sadowne zakupiła elektryczny autobus szkolny wraz z infrastrukturą do ładowania dzięki dofinansowaniu w wysokości 2,94 mln zł, pozyskanemu w ramach trzeciej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych – PGR. Dotacja została przyznana w 2022 r., a w pierwszym kwartale 2023 r. samorząd ogłosił przetarg i wybrał ofertę Busnex Poland. Zawarta umowa przewiduje dostawę elektrobusu w ciągu 7 miesięcy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!