Nowelizacja przepisów umożliwi przewoźnikom korzystanie z pojazdu najmowanego – szczegóły

9 sierpnia 2023, 13:50

Pod koniec lipca bieżącego roku do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt zmian w przepisach ustawy o transporcie drogowym, z których skorzysta wielu przewoźników. Sprawdzamy szczegóły nowelizacji oraz efekty ich wprowadzenia.

Spis treści:

  • Kogo dotyczą proponowane zmiany w prawie ruchu drogowym?
  • Co dokładnie zmieni nowelizacja przepisów?
  • Efekty zmian ustawy i przyczyny ich wprowadzenia

 

Do tej pory polscy przewoźnicy mogli korzystać wyłącznie z pojazdów zarejestrowanych na terenie RP. Sytuacja ta ma się zmienić po wejściu w życie najnowszej nowelizacji przepisów o transporcie drogowym.

Kogo dotyczą proponowane zmiany w prawie ruchu drogowym?

Opisywane przez nas zmiany dotyczą przewoźników, obsługujących krajowe oraz międzynarodowe transporty i wykonujących przewozy kabotażowe. Co ciekawe proponowane przepisy znajdą zastosowanie zarówno w zarobkowym przewozie rzeczy, jak i tym wykonywanym na potrzeby własne.

Co dokładnie zmieni nowelizacja przepisów?

Przede wszystkim nowelizacja wprowadzi do ustawy o transporcie drogowym pojęcie „pojazdu najmowanego”. A to umożliwi  przewoźnikom czasowe korzystanie z pojazdów zarejestrowanych lub nawet tylko dopuszczonych do ruchu na terytorium innego państwa UE.

Jednakże wykorzystanie pojazdu najmowanego do zarobkowego lub niezarobkowego transportu krajowego i międzynarodowego zostanie ograniczone do sytuacji, opisanych w zamkniętym katalogu.

Dodatkowo utworzona zostanie spójna dla całej UE krajowa strategia dotycząca przepisów kabotażowych. Rząd zmierza do tego, aby kontrole kabotaży prowadzono pod kątem przepisów o obowiązkowych przerwach, czasie jazdy, postoju i odpoczynku kierowców.

Efekty zmian ustawy i przyczyny ich wprowadzenia

Nowe przepisy zniosą obowiązek wykorzystywania przez polskich przewoźników pojazdów zarejestrowanych wyłącznie na terenie naszego kraju. W skali europejskiej nie jest to jednak żadna nowość, ponieważ Parlament Europejski przyjął dyrektywę w tej sprawie. Nowelizacja polskich przepisów wynika zatem z konieczności ich dostosowania do wewnątrzwspólnotowego porządku prawnego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!