Jeden z czołowych producentów elektrycznych autobusów zaprezentował nowy model

1 grudnia 2023, 14:57

113 elektrycznych autobusów dla 20 samorządów z 8 województw zakontraktował i dostarczył już Busnex Poland, oficjalny przedstawiciel Yutong Bus. Firma podsumowała kolejny rok podczas prezentacji najnowszego elektrobusu Yutong U18, przeznaczonego do obsługi miejskich linii, charakteryzujących się największą liczbą pasażerów.

Yutong w polskiej i europejskiej czołówce

W rankingu marek zarejestrowanych elektrobusów, przygotowanym przez PIRE i podsumowującym I połowę 2023 r., Yutong uplasował się na szóstej pozycji. Jednak szacunkowe dane wskazują, iż dzięki dostawom 20 autobusów elektrycznych dla Białegostoku i 10 dla Jeleniej Góry, marka Yutong może jeszcze w tym roku awansować na podium pod względem liczby rejestracji. Już teraz Busnex Poland zakontraktował i dostarczył 113 elektrobusów.

– Yutong U18 to nowość w gamie największego producenta autobusów na Świecie. Dziś prezentujemy go polskim klientów. Dzięki dużej pojemności baterii oraz systemowi rekuperacji jest w stanie zapewnić zasięgi odpowiadające autobusom wyposażonym w tradycyjne systemy napędowe. – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Elektryczne autobusy Yutong obsługują komunikację publiczną m.in. na Warmii i Mazurach (Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, Giżycko, Iława), na Podlasiu (Łomża, Bielsk Podlaski), a także w Polkowicach. W Białymstoku linie komunikacji miejskiej obsługuje 20 egzemplarzy Yutonga E12. Podobnie w Jeleniej Górze, gdzie dostarczono już 10 z zakontraktowanych 20 egzemplarzy Yutonga E12. Busnex Poland specjalizuje się także w szkolnych elektrobusach, dostarczając je dla gmin: Bobowa, Śniadowo, Ojrzeń, Ożarów Mazowiecki i Jawornik Polski.

W realizacji i przygotowaniu są także kontrakty na „elektryki” m.in. dla Ostrowca Świętokrzyskiego, Działdowa oraz Kętrzyna i Giżycka, które ponownie zdecydowały się na markę Yutong. Najnowsze podpisane kontrakty to Wałcz oraz Muszyna. Yutong Bus zaznaczył swoją dominację na całym Starym Kontynencie, obejmując pozycję lidera rynku autobusów elektrycznych i notując najwięcej zarejestrowanych pojazdów w 2022 r. W Polsce, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii, Danii i we Włoszech pasażerów wozi już ponad 2200 elektrobusów tej marki.

Nowy autobus elektryczny dla dużych miast

Na terenie zrewitalizowanego Fortu Legionów gdzie obiecnie mieści się Forteca Kręglickich Busnex Poland zaprezentował nowość w gamie marki Yutong – model U18. To wysokozasięgowy autobus elektryczny, przeznaczony dla dużych miast oraz do obsługi linii o największej liczbie pasażerów. Dzięki bezkobaltowym akumulatorom o wysokiej sprawności i pojemności ponad 560 kWh, na jednym ładowaniu osiąga nawet 540 kilometrów. Ponad 18-metrowy, przegubowy elektrobus ma 4 pary drzwi i może zabrać na pokład nawet 120 pasażerów (w zależności od specyfikacji). O komfort i wygodę pasażerów dbają m.in. automatyczna klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie oraz siedzenia wyposażone w ładowarki USB. Konstrukcja autobusu jest w pełni niskopodłogowa, odpowiadając na potrzeby osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności.
Yutong U18 jest przyjazny także dla kierowcy, zapewniając mu panoramiczny kokpit oraz pełną kontrolę – również zdalną – kluczowych danych i parametrów. Autobus jest wyposażony w najnowsze technologie, zapewniające bezpieczeństwo baterii. System YESS obejmuje 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę akumulatorów. Yutong U18 jest oparty o YEA, czyli zintegrowaną platformę technologii sterowania dla pojazdów użytkowych.

U18 to przedstawiciel nowej linii modelowej elektrobusów Yutong. Wywodzi się z niej także 12-metrowy U12, który już od ponad pół roku wozi pasażerów w Warszawie – w ramach długodystansowych testów – realizowanych przez Miejskie Zakłady Autobusowe. W tym roku swój europejski debiut zaliczył w Polsce Yutong E7, którego dwa egzemplarze Busnex Poland dostarczył do Pułtuska. Ten elektrobus, przypominający futurystyczne auta autonomiczne, to jedna z nowości w gamie Yutong Bus.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

KICK, 5 grudnia 2023, 9:14 0 0

Co ma być?
Możemy dawać pracę chińczykom, brawo nasz rząd, to się nazywa wsparcie i promowanie polskiego przemysłu!

Odpowiedz