Przełom w proteście przewoźników na granicy. Jest porozumienie!

17 stycznia 2024, 15:39

Po dwóch miesiącach strajku przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej w końcu nastąpił przełom. 16 stycznia Dariusz Klimczak — minister infrastruktury poinformował o podpisaniu porozumienia z protestującymi na granicy.

Dla przypomnienia protest rozpoczął się 6 listopada 2023 r. i miał na celu m.in. zawieszenie licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na wschodzie, likwidacje elektronicznej kolejki po stronie Ukrainy i wprowadzenie zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy (z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego).

Strajk trwał nieprzerwanie przez ponad 2 miesiące i to dopiero pierwszy jak dotychczas tak duży zwrot w stronę całkowitego zakończenia blokady na stałe.

W efekcie porozumienia podpisanego przez przewoźników z ministerstwem infrastruktury, protest zostanie zawieszony do 1 marca na trzech przejściach granicznych: w Korczowej, w Hrebennem oraz w Dorohusku.

– To porozumienie jest efektem naszych rozmów z wicepremierem rządu ukraińskiego. Moi zastępcy rozmawiali ze swoimi odpowiednikami w rządzie ukraińskim. Ale to są także rozmowy branżowe osób, które podpisały porozumienie ze swoimi odpowiednikami. Dialog był wieloaspektowy i bardzo efektywny. Przed nami bardzo wiele pracy. Chciałbym podziękować za konstruktywne podejście, wyrozumiałość w stosunku do spraw międzynarodowych, polityki europejskiej, współpracy z Ukrainą. – powiedział  na konferencji prasowej minister Klimczak.

Korek ciężarówek, protest w Dorohusku
fot. unsplash.com

– Nie oznacza to końca dialogu. Zaczynamy bardzo intensywne, konstruktywne rozmowy, które mają dać konkretny efekt. Realizację postanowień, które wynegocjowaliśmy — skomentował minister infrastruktury.

Warunki zawieszenia protestu

Porozumienie z przewoźnikami zawiera 7 kluczowych warunków:

  • monitorowanie realizacji uzgodnień strony polskiej i ukraińskiej
  • dialog z Unią Europejską w sprawie umowy
  • rozmowy z Komisją Europejską — w zakresie pozyskania wsparcia dla polskich przedsiębiorców w obszarze transportu drogowego
  • wzmocnienie kontroli służb w zakresie wyeliminowania nieuprawnionych i nieobjętych umową przewozów
  • zaproszenie przedstawicieli przewoźników i komitetów protestacyjnych na powołany zespół ds. rozwiązania problemów na granicy polsko-ukraińskiej
  • po zakończeniu prac zespołu, powołanie rady doradczej, która na stałe będzie wspierała ministerstwo infrastruktury w pracach legislacyjnych

– Protest jest zawieszony do 1 marca. Czekamy na realizację naszych postulatów. Na granicy zostawiamy całą infrastrukturę, kontenery, naczepy. Jeżeli nie uda się wypracować rozwiązań, to wracamy na granicę. Dajemy ministerstwu mandat zaufania. To nie kapitulacja a pauza strategiczna. — skomentował Rafał Mekler, lider Protestu Polskich Przewoźników.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!