Przerejestrowanie pojazdów – zmiany w przepisach

1 lutego 2024, 9:55

Kolejne zmiany przepisów, które zaczęły obowiązywać od początku 2024 roku, dotyczą obowiązku przerejestrowania pojazdu. Ustawodawca wprowadził terminy, w których należy spełnić ten obowiązek oraz wysokie kary pieniężne dla spóźnialskich. Sprawdzamy szczegóły zmian i wyjaśniamy, kogo dotyczą.

Spis treści:

  • Co zmienia się w przepisach o przerejestrowaniu pojazdów?
  • Kogo dotyczą te zmiany?
  • Kary za nieprzerejestrowanie auta w 2024 r.
  • Jakie przepisy obowiązywały przed nowelizacją?

 

Opisywane zmiany w przepisach o przerejestrowaniu pojazdu dotyczą wszystkich nabywców używanych aut, chociaż nakładają inne terminy oraz kary dla właścicieli prywatnych i dealerów. Zmiany objęły również zasady składania zawiadomień o nabyciu pojazdu zarejestrowanego.

Co zmienia się w przepisach o przerejestrowaniu pojazdów?

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe przepisy, dotyczące konieczności złożenia wniosku o rejestrację pojazdu przez właściciela. Termin liczy się od dnia:

  • zakupu pojazdu na terenie kraju,
  • sprowadzenia auta z terenu UE,
  • dopuszczenia do obrotu pojazdu sprowadzonego spoza Unii Europejskiej przez organ Krajowej Administracji Skarbowej.

Przepisy te wprowadziła nowelizacja z dnia 7 lipca 2023 roku ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Przypominamy, że nadal konieczne jest zawiadomienie o zbyciu pojazdu w terminie 30 dni. W tej kwestii zmieniono jednak miejsce składania zawiadomień na starostę właściwego dla miejsca zamieszkania stałego lub czasowego. Nadal jednak zgłoszenia nabycia lub sprzedaży pojazdu można dokonać za pomocą platformy www.mobywatel.gov.pl, a więc bez wizyty w urzędzie.

Kogo dotyczą te zmiany?

Opisywane zmiany w przepisach nakładają na prywatnych właścicieli obowiązek złożenia wniosku o rejestrację pojazdów w terminie 30 dni. Natomiast firmy, zajmujące się obrotem pojazdami, mają na to 90 dni.

Warto jednak wiedzieć, że wniosku takiego nie należy składać, jeżeli przed upływem podanych terminów pojazd zostanie odsprzedany, poddany kasacji (wymagane zaświadczenie demontażu pojazdu) lub przyjęty na złom jako niekompletny.

Kary za nieprzerejestrowanie auta w 2024 r.

Ustawodawca przewidział również kary finansowe dla nabywców, którzy nie zastosują się do nowych przepisów. Prywatny właściciel zapłaci 500 zł za niezłożenie wniosku o rejestrację w terminie 30 dni oraz 1000 zł, jeżeli nie zrobił tego w ciągu 180 dni od zakupu auta. Dealer po przekroczeniu 90 dni otrzyma karę w wysokości 1000 zł, a po 6 miesiącach od zakupu 2000 zł. Uregulowano również wysokość kary za nie zawiadomienie starosty o sprzedaży pojazdu w ustalonym terminie. W myśl nowych przepisów wynosi ona 250 zł.

W przypadku pojazdów kupionych przed 1 stycznia 2024 roku wszystko zależy od miejsca ich pochodzenia. Nabywcy aut sprowadzonych z zagranicy (zarówno z UE, jak i spoza niej),  objęci są nowymi przepisami, a więc muszą złożyć wniosek o rejestrację w ustawowych terminach. Natomiast w przypadku pojazdów zakupionych w zeszłym roku na terenie RP obowiązuje tylko konieczność zawiadomienia starosty o nabyciu nowego auta w ciągu 30 dni od tego faktu.

Jakie przepisy obowiązywały przed nowelizacją?

W myśl starych przepisów obowiązkowe było jedynie złożenie zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdu, ale bez konieczności jego przerejestrowania. W praktyce dla prywatnych właścicieli niewiele się zmienia, ponieważ po zakupie aut i tak musieli je przerejestrować. Konieczna stała się jedynie druga wizyta w urzędzie w celu odbioru nowych tablic rejestracyjnych.

Więcej problemów będą mieli jednak handlarze, a zwłaszcza ci, którzy zajmują się obrotem auta uszkodzonymi. W wielu przypadkach doprowadzenia takich pojazdów do stanu umożliwiającego ich sprzedaż wymaga czasu potrzebnego na naprawy. Do końcowej ceny pojazdu trzeba więc będzie doliczyć jeszcze koszty jego rejestracji, a przede wszystkim pamiętać o konieczności dopełnienia tego obowiązku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

AutoCzesciZielonki.pl, 2 lutego 2024, 16:41 0 0

Bardzo ważna informacja. Przepisy zmieniają się nieustająco i wielu kierowców czy też handlarzy z branży motoryzacji przez brak doinformowania nie zdaje sobie sprawy o konsekwencjach.

Odpowiedz

Obywatel, 6 lutego 2024, 9:12 0 0

Chamstwo...

Odpowiedz