Raport PACCAR za 2023 rok. Firma osiągnęła rekordowe roczne przychody i dochód netto.

7 lutego 2024, 9:29

Firma PACCAR ogłosiła wyniki finansowe za ubiegły rok. Udało się jej osiągnąć rekordowe roczne przychody i dochód netto.

Firma PACCAR osiągnęła kwartalne przychody w wysokości 9,08 mld USD w czwartym kwartale 2023 r., w porównaniu z 8,13 mld USD odnotowanymi w tym samym okresie w 2022 r. W czwartym kwartale 2023 r. firma zarobiła 1,42 mld USD (2,70 USD na akcję rozwodnioną), czyli o 54 proc. więcej niż 921,3 mln USD (1,76 USD na akcję rozwodnioną) w czwartym kwartale 2022 r. PACCAR osiągnął rekordowe przychody w wysokości 35,13 mld USD w 2023 r., w porównaniu z przychodami w wysokości 28,82 mld USD w 2022 r. Firma zarobiła 4,60 mld USD (8,76 USD na akcję rozwodnioną) w 2023 r., w tym 446,4 mln USD po opodatkowaniu i jednorazowym obciążeniu związanym z postępowaniem cywilnym w Europie, w porównaniu do 3,01 mld USD (5,75 USD na akcję rozwodnioną) zarobionych w 2022 r. Wyłączając jednorazową opłatę, firma osiągnęła skorygowany dochód netto (non-GAAP) w wysokości 5,05 mld USD (9,61 USD na akcję rozwodnioną) w 2023 r.

– PACCAR odnotował rekordowe roczne przychody i dochód netto w 2023 r. Doskonałe wyniki PACCAR są odzwierciedleniem rekordowych dostaw najwyższej jakości samochodów ciężarowych DAF, Peterbilt i Kenworth na całym świecie, rekordowych marż brutto dla samochodów ciężarowych, części zamiennych i innych, oraz dobrych wyników w zakresie usług finansowych. Jestem bardzo dumny z naszych pracowników i dealerów, którzy dostarczyli naszym klientom wyjątkowe samochody ciężarowe i rozwiązania transportowe. – ogłosił Preston Feight, dyrektor generalny spółki

Dywidendy PACCAR

PACCAR zadeklarował dywidendę gotówkową w wysokości 4,24 USD na akcję w 2023 r. Obejmowało to dodatkową dywidendę gotówkową w wysokości 3,20 USD na akcję wypłaconą 4 stycznia 2024 r.

W 2023 r. PACCAR osiągnął całkowity zwrot dla akcjonariuszy w wysokości 55 proc., w tym regularne kwartalne i dodatkowe dywidendy gotówkowe.

Najważniejsze wydarzenia biznesowe w 2023 r.

 • Firma PACCAR osiągnęła 85. kolejny rok zysku netto.
 • Firma PACCAR dostarczyła rekordową liczbę 204,2 tys. pojazdów na całym świecie.
 • PACCAR ogłosił utworzenie spółki joint venture z firmami Cummins, Daimler Truck i EVE Energy w celu produkcji ogniw akumulatorowych do pojazdów użytkowych w Stanach Zjednoczonych.
 • Fabryki Peterbilt Denton i Kenworth Chillicothe świętowały wyprodukowanie swojej 750-tysięcznej ciężarówki.
 • Firma DAF otworzyła nową fabrykę elektrycznych samochodów ciężarowych w holenderskim Eindhoven.
 • Ciężarówka DAF XF otrzymała nagrodę Green Truck 2023 oraz Europejską Nagrodę Transportową za Zrównoważony Rozwój.
 • Firma PACCAR Parts rozpoczęła budowę nowego centrum dystrybucji części w Massbach w Niemczech.
 • Firma PACCAR została wyróżniona przez stowarzyszenie Women in Trucking Association jako Najlepsza firma dla kobiet do pracy w branży transportowej w 2023 r.

Najważniejsze dane finansowe – cały rok 2023

 • Rekordowe skonsolidowane przychody w wysokości 35,13 mld USD.
 • Rekordowy dochód netto w wysokości 4,60 mld USD.
 • Rekordowy zwrot z przychodów po opodatkowaniu na poziomie 13,1 proc.
 • Rekordowe przychody PACCAR Parts w wysokości 6,41 mld USD.
 • Rekordowy dochód PACCAR Parts przed opodatkowaniem w wysokości 1,70 mld USD.
 • Rekordowy dochód PACCAR Financial Services w wysokości 20,96 mld USD.
 • Dochód przed opodatkowaniem z usług finansowych w wysokości 540,3 mln USD.
 • Środki pieniężne z działalności operacyjnej w wysokości 4,19 mld USD.
 • Rekordową dywidendę w wysokości 2,23 mld USD.
 • Emisje średnioterminowych obligacji w wysokości 2,91 mld USD.
 • PACCAR zainwestował 1,11 mld USD w projekty kapitałowe oraz badania i rozwój.
 • Kapitał własny akcjonariuszy w wysokości 15,88 mld USD.

– PACCAR może się pochwalić najbardziej imponującą gamą nowych samochodów ciężarowych w swojej historii. Zapewniają one naszym klientom najwyższą jakość, doskonałą wydajność paliwową i niskie koszty eksploatacji. PACCAR inwestuje w kolejną generację samochodów ciężarowych Kenworth, Peterbilt i DAF, które są wyposażone w czyste silniki wysokoprężne, akumulatory elektryczne, wodorowe lub ogniwa paliwowe. PACCAR Parts i PACCAR Financial Services znacząco przyczyniły się do sukcesu firmy PACCAR i jej klientów w 2023 r. – dodał Feight.

Globalne rynki samochodów ciężarowych

Sprzedaż detaliczna samochodów ciężarowych klasy 8 w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wyniosła 297 tys. sztuk w 2023 r. i szacuje się, że w 2024 r. osiągnie 260 do 300 tys. sztuk.

– Wydatki na infrastrukturę oraz wymiana starszych ciężarówek napędzają popyt na pojazdy Kenworth i Peterbilt. Peterbilt rozpoczął w tym miesiącu produkcję nowego modelu Peterbilt 589, który łączy kultowy design z zaawansowanymi technologiami, aby zapewnić klientom wysoką wydajność i maksymalny czas pracy. – powiedział Darrin Siver, wiceprezes PACCAR.

W 2023 r. rynek samochodów ciężarowych powyżej 16 ton w Ameryce Południowej osiągnął 110 tys. pojazdów, i szacuje się, że w 2024 r. sprzedaż wyniesie od 105 do 115 tys. pojazdów. DAF Brasil zanotował rekordowy 10,2-procentowy udział w brazylijskim rynku pojazdów powyżej 16 ton w 2023 r., w porównaniu do 6,9 proc. rok wcześniej.

PACCAR Parts osiąga rekordowe roczne przychody i zyski

Spółka PACCAR Parts osiągnęła kwartalny dochód przed opodatkowaniem w wysokości 432,4 mln USD, czyli o 14 proc. wyższy niż 379,5 mln USD uzyskane w czwartym kwartale 2022 r. Przychody w czwartym kwartale 2023 r. wyniosły 1,61 mld USD, w porównaniu z 1,47 mld USD odnotowanymi w czwartym kwartale 2022 r. W 2023 r. spółka PACCAR Parts osiągnęła rekordowy roczny dochód przed opodatkowaniem w wysokości 1,70 mld USD, w porównaniu z 1,45 mld USD uzyskanymi w poprzednich 12 miesiącach. Roczne przychody wyniosły rekordowe 6,41 mld USD, w porównaniu do 5,76 mld USD w 2022 r.

– PACCAR Parts zapewnia wysoką rentowność we wszystkich fazach cyklu biznesowego. Doskonały, długoterminowy wzrost PACCAR Parts odzwierciedla korzyści płynące z inwestycji, które zwiększają czas sprawności pojazdów i wygodę klientów, takich jak nowe centra dystrybucji części (PDC) oraz rosnąca liczba powiązanych pojazdów PACCAR z silnikami PACCAR MX. – skomentowała Laura Bloch, wiceprezes PACCAR i dyrektor generalny PACCAR Parts.

Centra dystrybucji części firmy PACCAR obsługują ponad 2000 punktów sprzedaży, części zamiennych i usług dealerów DAF, Kenworth i Peterbilt oraz 300 sklepów TRP.

W 2023 r. PACCAR rozpoczął budowę nowego centrum dystrybucji części o powierzchni 73 m², które zostanie otwarte w Massbach w Niemczech w 2024 r. Centrum usprawni dostawy części do dealerów i klientów w regionie. Łączna powierzchnia 18 centrów dystrybucji części PACCAR Parts na całym świecie wynosi ponad milion metrów kwadratowych.

PACCAR ogłasza lokalizację fabryki akumulatorów w formie joint venture

Firmy PACCAR, Cummins, Daimler Truck i EVE Energy wybrały hrabstwo Marshall w stanie Missisipi na siedzibę swojej spółki joint venture, produkującej zaawansowane ogniwa akumulatorowe. Szacuje się, że fabryka akumulatorów o mocy produkcyjnej 21 GWh stworzy ponad 2000 miejsc pracy na rynku amerykańskim. Proces zatwierdzania fabryki akumulatorów przez organy regulacyjne jest w toku.

– PACCAR jest zaangażowany w produkcję baterii elektrycznych, które przyniosą korzyści operacyjne i środowiskowe naszym klientom. PACCAR od wielu lat zarządza najnowocześniejszą fabryką silników wysokoprężnych w Columbus w stanie Missisipi i cieszymy się, że możemy dokonać kolejnej inwestycji w ramach planowanej spółki joint venture – powiedział John Rich, wiceprezes PACCAR i dyrektor ds. technologii.

PACCAR prezentuje elektryczne i autonomiczne ciężarówki na targach CES 2024

Firma PACCAR zaprezentowała w styczniu kilka zaawansowanych produktów i technologii na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas. Na wystawie pokazano pojazd elektryczny Kenworth T680 z ogniwami paliwowymi (FCEV), Peterbilt SuperTruck II, akumulatorową ciężarówkę elektryczną DAF XD oraz rozwiązania PACCAR Parts do ładowania pojazdów elektrycznych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!