Poznaliśmy nowe modele w pełni elektrycznych Fordów

7 maja 2024, 15:28

E-Tourneo Custom oraz E-Transit Courier – to najnowsze modele w pełni elektrycznych pojazdów od Forda. Swoją polską premierę miały na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym. Jak wyglądają i czym wyróżniają się nowe samochody?

Oba modele wzbogacą ofertę Ford Pro skierowaną do biznesu. Przy okazji premiery E-Tourneo Customa, Ford opublikował pełną ofertę modelu, który jest już możliwy do zakupienia.

E-Transit Courier po raz pierwszy w Polsce

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym, Ford premierowo pokazał także E-Transita Couriera – kompaktowego vana, który dołącza do linii zelektryfikowanych samochodów dostawczych Forda. Nowa generacja modelu została przeprojektowana z myślą o funkcjonalności i zyskaniu bardziej wszechstronnej przestrzeni ładunkowej.

Inżynierom Forda udało się uzyskać poprawę wszystkich parametrów dotyczących ładowności. Szerokość między tylnymi nadkolami wynosi 1 220 mm, dzięki czemu kompaktowy van może po raz pierwszy przewozić dwie europalety. Całkowita objętość przestrzeni ładunkowej wynosi teraz 2,9 m3, czyli o 25% więcej niż w poprzednim modelu. Możliwości vana dodatkowo zwiększa nowa przegroda z funkcją klapy, która umożliwia przewożenie przedmiotów takich jak deski lub rury o długości ponad 2 600 mm. Dopuszczalna ładowność vana z napędem w pełni elektrycznym wynosi 700 kg, a maksymalna masa holowanej przyczepy to 750 kg.

Pojazd oferuje silnik o mocy 136 KM i możliwość korzystania tylko z pedału przyspieszenia – system One Pedal Drive. Jest też możliwość ładowania prądem stałym (DC) o mocy do 100 kW, dzięki czemu ładowanie pojazdu w zakresie 10-80 procent może zająć mniej niż 35 minut. W zakresie multimediów E-Tourneo Courier oferuje cyfrowy zestaw wskaźników. Zawiera on 12-calowy ekran główny i 12-calowy środkowy ekran dotykowy z najnowszym systemem Ford SYNC 4.

Gama modeli obejmuje również E-Tourneo Courier. Charakterystyczna sylwetka nawiązująca do segmentu SUV-ów i przestrzeń sprawiają, że model wpisuje się zarówno w miejski styl życia, jak i pasje ludzi aktywnych, którzy cenią sobie wyprawy na łono natury.

Produkcja obydwu modeli rozpocznie się na początku 2025 roku, a ich oferta wraz z cennikami zostanie zaprezentowana jesienią tego roku.

E-Tourneo Custom w sześciu wersjach do wyboru

E-Tourneo Custom zbudowany na nowej platformie oferuje maksymalnie dziewięć miejsc siedzących. Dzięki temu samochód jest szczególnie atrakcyjny dla klientów biznesowych potrzebujących zeroemisyjnego modelu.

Elektryczny E-Tourneo Custom z napędem na tylne koła jest do wyboru w dwóch długościach (L1 i L2), każdorazowo w trzech wersjach wyposażenia – Limited, Titanium X oraz Active. Samochód napędza silnik elektryczny o mocy 218 KM połączony z automatyczną, bezstopniową skrzynią biegów CVT. Pojemność użytkowa baterii wynosi natomiast 64 kWh, co pozwala pokonać do 325 km (uśredniony zasięg według WLTP).

Bazowa wersja Limited zawiera bezkluczykowy dostęp do samochodu, kierownicę pokryta skórą Sensico, przednie i tylne czujniki parkowania, tempomat z inteligentnym ogranicznikiem prędkości, kamerę cofania, reflektory statyczne Full LED czy 17-calowe felgi aluminiowe. Jest też automatyczna klimatyzacja oraz podgrzewana przednia szyba Quickclear. Już w standardzie Ford oferuje 13-calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego SYNC 4, obsługę Android Auto i Apple CarPlay, system audio z 10 głośnikami oraz ofertę systemów bezpieczeństwa. Obejmuje ona m.in. system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości, system kontroli pasa ruchu czy system zapobiegający kolizjom z asystentem skrętu w lewo.

W Active znajduje się już funkcja domykania bocznych drzwi przesuwnych, automatyczna klimatyzacja trzystrefowa, relingi dachowe, częściowo skórzana tapicerka czy podgrzewane przednie fotele. W zakresie multimediów 13” dotykowy ekran jest wyposażony w nawigację satelitarną. Wśród dodatkowych asystentów bezpieczeństwa warto wskazać na funkcję automatycznego hamowania podczas cofania, adaptacyjny tempomat z funkcją stop&go, system monitorowania martwego pola z funkcją ostrzegania podczas wyjazdu tyłem czy ostrzeżenie o nadjeżdżających pojazdach przy wysiadaniu. Na łonie natury przydać się może zamontowana w tylnej klapie lampa piknikowa oraz rolety przeciwsłoneczne.

Titanium X to równoległa do Active wersja, która jest przeznaczona do nieco innych potrzeb. Poza w/w wyposażeniem dla Active, standardem są bowiem tylne światła w technologii LED czy system kamer 360 stopni. Standardem dla tej wersji jest też w pełni skórzana tapicerka.

Na rynku debiutuje również elektryczny E-Transit Custom. Model oferuje układ napędowy nowej generacji, nowe funkcjonalności oraz dostęp do usług Ford Pro. Samochód dostępny jest w dwóch długościach, trzech wersjach nadwozia, czterech wersjach wyposażenia i dwóch układach napędowych do wyboru – o mocy 136 KM lub 218 KM. Ceny tego modelu w Polsce rozpoczynają się od 215 610 zł netto.

Polski cennik E-Tourneo Customa startuje natomiast od 233 060 zł netto samochód o długości L1 w wersji wyposażenia Limited. Active kosztuje od 242 950 zł, a Titanium X od 248 870 zł. Ceny dłuższej wersji to odpowiednio: Limited od 235 060 zł, Active od 244 950 zł i Titanium X od 250 870 zł.

Możliwości Forda

Premierowo zaprezentowane w Katowicach modele wzbogacą rozbudowaną ofertę Forda dla biznesu, która oferuje nie tylko modele, ale także inteligentne rozwiązania informatyczne.

Rodzina modeli Tourneo i Transit to obecnie 7 modeli dostępnych, aż w 16 konfiguracjach układu napędowego:

  • Transit w wersji spalinowej oraz elektrycznej (BEV);
  • Transit Courier i Tourneo Courier w wersji spalinowej oraz elektrycznej (BEV);
  • Transit Connect i Tourneo Connect w wersji spalinowej oraz hybrydowej plug-in (PHEV);
  • Transit Custom i Tourneo Custom w wersji spalinowej, hybrydowej plug-in (PHEV) oraz elektrycznej (BEV).

Modele dostępne są w różnych konfiguracjach nadwozia, długościach, wysokościach oraz wersjach wyposażenia, co sprawia, że oferta jest elastyczna i dopasowana do potrzeb klientów. W ofercie Ford Pro jest także Ford Ranger dostępny w ośmiu spalinowych wersjach, do których wkrótce dołączy także hybryda plug-in.

Wszystkie modele mogą trafić do klienta ze specjalistycznymi zabudowami. Ford certyfikuje firmy zajmujące się zabudowami pojazdów. Firmy mogące pochwalić się certyfikatem Ford Pro Convertor otrzymują m.in. wsparcie techniczne i projektowe oraz dostęp do materiałów jeszcze przed wprowadzeniem pojazdu na rynek.

FordLIIVE – to usługa, która ma na celu zwiększenie produktywności flot pojazdów komercyjnych poprzez minimalizację czasu przestoju. Działający także w Polsce system wykorzystuje dane w czasie rzeczywistym z pojazdów połączonych z siecią dealerów Forda i ekspertów, aby zapewnić szybsze naprawy i mniej wizyt w warsztatach.

Usługa wykorzystuje telematykę do monitorowania stanu pojazdów, co umożliwia warsztatom Forda i ich klientom planowanie konserwacji, diagnozowanie problemów i zamawianie części, co z kolei zwiększa dostępność warsztatów. Dzięki FORDLiive dealerzy mogą skuteczniej reagować na potrzeby serwisowe, a klienci mogą cieszyć się wyższą dostępnością swoich pojazdów i znaczną redukcją przestojów. Usługa jest dostępna tylko w Fordzie bez żadnych dodatkowych opłat.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!