Kolejne autobusy elektryczne zawitają do Szczytna

23 maja 2024, 11:20

Miasto Szczytno podpisało umowę na dostawę kolejnych autobusów elektrycznych marki Yutong. Czym charakteryzują się „zielone autobusy”?

Umowę na dostawę podpisali burmistrz Miasta Szczytno, Stefan Ochman i prezes zarządu Busnex Poland, Marcin Kucharski.

– Szczytno to już szósty samorząd z regionu Warmi i Mazur, który wybrał markę Yutong do obsługi komunikacji miejskiej. Utworzą ją dwa elektrobusy, będzie to sprawdzony model E9 – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Charakterystyka pojazdów

Kontrakt obejmuje zarówno dostawę autobusów elektrycznych, jak i infrastruktury do ich ładowania w postaci ładowarki mobilnej. Yutong E9 to sprawdzony na polskim rynku model. Wykorzystywany jest w transporcie publicznym miast, Lidzbark Warmiński, Ostrowiec Świętokrzyski oraz Giżycko.

Autobusy są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także wyposażone m.in. w automatyczną klimatyzację i system monitoringu. Elektrobus dysponuje bezkobaltowymi bateriami, które wraz z systemem odzyskiwania energii pozwalają pokonać na jednym ładowaniu nawet 350 kilometrów w regularnej eksploatacji. Yutong E9 posiada również najnowsze technologie zapewniające bezpieczeństwo baterii, ich 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę.

Szczegóły kontraktu

Zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ładowania jest realizowany przez Szczytno dzięki dofinansowaniu, które przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Termin realizacji kontraktu przez Busnex Poland wynosi 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!