Skala kradzieży z ciężarówek przeraża

19 sierpnia 2024, 9:15

Problem kradzieży w transporcie drogowym nie jest nowy, ale nigdy dotąd w UE nie było tak niebezpiecznie. Sprawdzamy najnowsze dane, dotyczące skali tego procederu oraz prezentujemy specjalny poradnik dla kierowców, dzięki któremu można m.in. uniknąć kradzieży z ciężarówki.

Spis treści:

  • Kradzieże z ciężarówek w UE w liczbach
  • Najczęściej kradną w tych krajach UE
  • Jak nie dać się okraść? Poradnik dla kierowców

 

Branża TSL, która od dłuższego czasu zmaga się z wieloma problemami, staje przed kolejnym wyzwaniem. Liczba nielegalnych działań w transporcie drogowym wzrasta z roku na rok, a w pierwszym kwartale 2024 roku osiągnęła rekordowy poziom. Poniżej publikujemy szczegółowe informacje na ten temat.

fot. Unsplash

Kradzieże z ciężarówek w UE w liczbach

Według danych międzynarodowego stowarzyszenia TAPA w ostatnim roku europejski transport drogowy w wyniku kradzieży z ciężarówek stracił 500 mln euro. Co więcej, w 2023 roku zgłoszono ponad 8 tys. takich przypadków, co daje średnio 23 kradzieże w transporcie każdego dnia. Tymczasem tylko w pierwszym kwartale br. średnia ta wzrosła do rekordowych 29 kradzieży dziennie.

Dane te obejmują nie tylko kradzieże ładunku, ale również paliwa oraz całych transportów, czyli ciężarówek z towarem lub pełnych naczep. Warto jednak odnotować, że coraz poważniejszym problemem staje się nielegalny transport imigrantów. Osoby te dodatkowo mogą otworzyć lub zniszczyć przewożony ładunek.

Najczęściej kradną w tych krajach UE

Wracając do tematu kradzieży w transporcie, najniebezpieczniejszym krajem UE pod tym względem okazały się Niemcy, w których doszło do 2700 takich incydentów. Na drugim miejscu tej niechlubnej statystyki znalazła się Francja z 1200 kradzieżami w transporcie, a kolejne Włochy i Szwecja. W Polsce wystąpiło 200 takich przypadków, czyli tylko 2,3% ogólnej liczby kradzieży towarów z ciężarówek, paliwa i całych zestawów oraz naczep w UE.

Jeżeli natomiast chodzi o skalę kradzieży i włamań ogółem, a więc nie tylko w transporcie, to tutaj najniebezpieczniejsza okazuje się Szwecja, w której doszło do 3600 tego typu incydentów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Drugie miejsce zajmuje Luksemburg (powyżej 3250 przypadków), a następna jest Dania (ponad 3 tys.) i Francja (2,5 tys.). Niemcy z wynikiem powyżej 1600 przypadków zajmują w tym zestawieniu 8. miejsce, a Polska pozycję 20. (500 przestępstw na tle rabunkowym w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców).

Jak nie dać się okraść? Poradnik dla kierowców

Skala kradzieży w transporcie jest niepokojąca, a sytuację pogarsza zwyżkowy trend liczby tego typu incydentów. Z tego powodu organizacja TAPA, która monitoruje tego te statystyki, przygotowała specjalny poradnik dla kierowców. Opisano w nim scenariusze najpopularniejszych działań przestępczych i zamieszczono wskazówki, dzięki którym można ustrzec się przed niebezpieczną sytuacją lub właściwie się zachować, gdy już dojdzie do tego typu zdarzenia.

Publikacja dostępna jest w 15 językach, w tym również po polsku. Można pobrać ją TUTAJ. Oprócz porad wydawałoby się oczywistych, zawiera także informacje o stosunkowo nowych zagrożeniach takich, jak np. cyberprzestępczość i wyciek informacji o bezpieczeństwie czy incydenty związane z dostawami last mile. Warto go więc przeczytać także po to, aby dowiedzieć się więcej o różnych niebezpiecznych sytuacjach, które występują podczas transportów drogowych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!