Tydzień Uznania dla Kierowców Ciężarówek. Wydarzenie podkreśla problem niedoboru pracowników.

23 września 2024, 12:01

W ubiegłym tygodniu (15-21 września) obchodzony był Tydzień Uznania dla Kierowców Ciężarówek, który podkreślał kluczową rolę tych pracowników w łańcuchu dostaw. Jednocześnie uwaga skupia się na narastającym problemie, czyli niedoborze pracowników.

Zawód kierowcy i obecne realia

Problem niedoboru kierowców w Europie jest bardzo znaczący, bo według prognoz może osiągnąć 745 000 wakatów do 2028 roku. Zawód kierowcy ciężarówki wiąże się z wieloma wyzwaniami, takimi jak wysokie koszty wejścia do zawodu, nieregularny tryb życia, częste rozstania z rodziną oraz zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych. Te czynniki przyczyniają się do trudności w rekrutacji i utrzymaniu pracowników w branży.

 Niestety, nie ma możliwości płynnego przejścia za kierownicę bezpośrednio po ukończeniu szkoły
średniej. W wielu państwach wiek, w którym można zacząć pracę jako kierowca ciężarówki, waha się między 21 a 22 rokiem życia. Ci młodzi ludzie muszą jeszcze pokryć wydatki na szkolenia, prawo jazdy, ubezpieczenia. Takie sumy często mogą być zaporowe, co skutecznie powstrzymuje ich przed rozpoczęciem pracy – wyjaśnia Olivier Gonon, Director of Capacity Management w C.H.
Robinson.

– Decyzja o podjęciu pracy w charakterze zawodowego kierowcy to nie tylko wybór kariery, ale
również stylu życia. W tej profesji sprawdzą się ludzie, którym nie przeszkadzają dalekie podróże i
wynikające z nich trudności, takie jak np. częste rozstania z rodziną. Nie każdy jest w stanie podołać tym warunkom przez dłuższy czas – dodaje Olivier Gonon.

Kierowcy, z uwagi na siedzący tryb pracy, są też narażeni na liczne problemy zdrowotne. Przykładów nie trzeba szukać daleko: aż dwa razy częściej chorują na cukrzycę, niż osoby spoza branży. Wskaźnik otyłości jest o 40 procent wyższy, w porównaniu do ogólnej populacji. Zdarzają się także zaburzenia snu oraz choroby układu krążenia. W przypadku zachorowania trudno o diagnozę, ze względu na nieregularny tryb pracy, który stanowi wyzwanie w przypadku konieczności umówienia się na wizytę lekarską.

W związku z powyższym eksperci podkreślają potrzebę poprawy warunków pracy kierowców, w tym zapewnienia lepszego dostępu do opieki zdrowotnej i benefitów pozapłacowych, aby zwiększyć atrakcyjność zawodu i złagodzić skutki niedoboru kierowców. Tydzień Uznania dla Kierowców Ciężarówek ma za zadanie przypominać o istotnej roli tych specjalistów w gospodarce i konieczności rozwiązania problemów branży.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!