Branża TSL traci pracowników. Konieczne mogą być inwestycje w nowe technologie.

25 października 2024, 13:26

Polski rynek pracy stoi w obliczu poważnych wyzwań demograficznych. Do 2035 roku może zabraknąć nawet 2,1 mln pracowników, co stanowi 12,6% obecnego stanu zatrudnienia. W szczególnie trudnej sytuacji znajdzie się branża TSL, która może stracić około 148 tys. pracowników, czyli ponad 13% zatrudnionych w tym sektorze.

kryzys branża tsl

Duży kryzys zatrudnienia w branży TSL

Raport Polskiej Izby Ekonomicznej „Konsekwencje zmian demograficznych dla podaży pracy w Polsce” wskazuje na konieczność podjęcia działań, które zminimalizują negatywny wpływ tych zmian na gospodarkę. W sektorze TSL kluczowe będzie zwiększenie efektywności pracy poprzez wdrażanie nowych technologii i rozwiązań cyfrowych, w tym narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.

– Branża musi przygotować się na te zmiany już teraz. Kluczem będzie przede wszystkim inwestycja w rozwój kompetencji obecnych pracowników, szczególnie w obszarach wymagających specjalistycznej wiedzy – komentuje Joanna Porath, prezeska AC Porath.

Jednym z obszarów wymagających podniesienia kompetencji jest obsługa celna, która wymaga zarówno znajomości przepisów, jak i umiejętności efektywnej współpracy z wyspecjalizowanymi podmiotami. W obliczu niedoborów kadrowych firmy coraz częściej decydują się na obsługę wybranych procesów przez zewnętrzne firmy.

Ostatnie lata pokazały, jak ważna jest współpraca ze specjalistami w obszarze celnym — czy to w przypadku Brexitu i dynamicznie zmieniających się regulacji na rynku brytyjskim, czy w obliczu wojny w Ukrainie i związanych z nią wyzwań w handlu międzynarodowym.

– W czasie Brexitu firmy, których pracownicy potrafili efektywnie współpracować z wyspecjalizowanymi partnerami, szybciej dostosowały się do nowych wymogów i utrzymały płynność operacji. […] Obecnie stoimy przed kolejnym wyzwaniem — dynamicznym rozwojem e-commerce i związaną z tym koniecznością obsługi rosnącej liczby przesyłek międzynarodowych, co wymaga szczególnej sprawności w obszarze celnym — dodaje Porath.

Według raportu PIE, sektor TSL będzie musiał również zmierzyć się z wyzwaniem związanym z cyfryzacją. W 2023 roku tylko 3,7 proc. polskich firm korzystało z rozwiązań sztucznej inteligencji, podczas gdy średnia unijna wynosi 8 proc. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w obszarze transformacji cyfrowej branży.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!