Inteligentne oswietlenie na polskich drogach

6 marca 2014, 14:26

Niezawodne oświetlenie drogowe jest istotnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w każdym mieście. Aby zwiększyć bezpieczeństwo kierujących pojazdami oraz pieszych, PGE Dystrybucja zdecydowała o wymianie oświetlenia w Łodzi i Rzeszowie na nowe rozwiązania oświetleniowe, między innymi od GE Lighting.

PGE Dystrybucja, wchodząca w skład Polskiej Grupy Energetycznej, jest jedną z największych polskich spółek dystrybucyjnych w branży elektroenergetycznej. Jednym z realizowanych zadań firmy jest prowadzenie eksploatacji, konserwacji i remontów sieci dystrybucyjnej na podległym jej terenie. Ważnym aspektem tej działalności jest dbanie o bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników oświetleniowej infrastruktury miejskiej i drogowej. Istotna jest przy tym długotrwałość zastosowanych rozwiązań świetlnych.

Aby zapewnić ciągłość oświetlenia na ulicach Łodzi i Rzeszowa, spółka zdecydowała się na zastosowanie w bieżącej eksploatacji zamiast jednojarznikowych źródeł światła o przedziale mocy 50-250W, dwujarznikowych wysokoprężnych lamp sodowych m.in. produkcji GE Lighting. Obecnie zastosowane lampy świecą nawet do 60 000 godzin, czyli prawie dwukrotnie dłużej, niż jednojarznikowe źródła światła, które wykorzystywane były wcześniej.

– „Po przeprowadzeniu audytu, zaproponowaliśmy PGE Dystrybucja dwujarznikowe źródła światła GE Lucalox XO Superlife Lamps. Dla firmy oznacza to nie tylko wydłużenie czasu pracy lamp, ale także zmniejszenie kosztów eksploatacji i serwisu oświetlenia o przynajmniej 50%. Lampy są kompatybilne z obecnie wykorzystywanymi oprawami świetlnymi, więc PGE Dystrybucja nie musiało inwestować dodatkowych funduszy także z tego powodu." – wyjaśnia Aneta Ciereszko, Regional Country Manager, GE Lighting Poland.

Wykorzystanie dwóch jarzników w lampach stosowanych w rozwiązaniu GE Lighting dodatkowo podnosi bezpieczeństwo na drodze, w przypadku chwilowego zaniku napięcia. Gdy zasilanie zostanie przywrócone, zaświecenie lampy nastąpi już po 3-5 sekundach, ponieważ jarzniki pracują naprzemiennie. Co więcej, w razie uszkodzenia jednego z nich, lampa nie wyłączy się, ponieważ do pracy załączy sie drugi jarznik. Rozwiązanie to wpływa na bezprzerwową pracę oświetlenia oraz bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!