Kolejny jubileusz Solarisa

14 marca 2014, 10:43

Hale produkcyjne firmy Solaris opuścił 10-tysięczny pojazd. Jest nim Solaris Urbino electric 12 wyprodukowany na zamówienie firmy Rheinbahn z Dusseldorfu w Niemczech. Kolejny egzemplarz trafi zaś do krakowskiego MPK.

Produkcja niskopodłogowych autobusów miejskich w Bolechowie rozpoczęła się 22 marca 1996 roku, kiedy to właściciele fabryki Solange i Krzysztof Olszewscy wraz z grupą 36 pracowników rozpoczęli realizację zamówienia na dostawę 72 autobusów dla MPK w Poznaniu.  Firma w krótkim czasie stała się liderem polskiego rynku niskopodłogowych autobusów miejskich i wkroczyła ze swoimi produktami na rynki zagraniczne.

Dzisiaj pojazdy marki Solaris jeżdżą już w 28 państwach w ponad 500 miastach, m.in.: Berlinie, Paryżu, Rzymie czy Dubaju. Firma zatrudnia 2300 osób w czterech fabrykach zlokalizowanych w Wielkopolsce oraz ponad 300 pracowników w swoich zagranicznych przedstawicielstwach. Od kilku lat firma produkuje rocznie ponad 1000 pojazdów. Ubiegły rok był dla Spółki rekordowy, gdyż odnotowała  sprzedaż na poziomie 1302 autobusów i trolejbusów.

Jubileuszowy pojazd numer 10 000, który właśnie opuścił hale produkcyjne pod Poznaniem to Solaris Urbino 12 electric. Autobus jest napędzany energią elektryczną i został zakupiony przez niemieckiego przewoźnika Rheinbahn z Dusseldorfu.

– „Kiedy rozpoczynaliśmy naszą działalność, mieliśmy jasną wizję tego, co chcemy osiągnąć, chociaż wówczas była ona na pograniczu marzeń. Dzisiaj, gdy odwiedzam różne miejsca w Europie a na ulicach widzę polskie Solarisy, czuję ogromną dumę i radość. Te same emocje towarzyszą pracownikom naszej firmy, którzy na co dzień swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do sukcesów marki Solaris. To wszystko nie byłoby również możliwie bez zaufania, jakim darzą nas nasi klienci” – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Dziesięciotysięczny egzemplarz to autobus elektryczny, zasilany energią zgromadzoną w bateriach. Solaris sprzedał takie pojazdy, oprócz Dusseldorfu, również do Brunszwiku i Hamburga w Niemczech oraz do Klagenfurtu w Austrii i Vasteras w Szwecji. W Polsce z kolei autobus elektryczny marki Solaris testowany będzie w Krakowie w ramach rocznego projektu realizowanego przy współpracy z MPK.

To także do krakowskiego przewoźnika trafi Solaris numer 10 001. Będzie to Urbino 12 z silnikiem spełniającym normę Euro 6. To pierwsza dostawa pojazdów z silnikami spełniającymi najnowszą normę emisji spalin w naszym kraju zrealizowana przez Solarisa. Jubileuszowy egzemplarz to jeden ze stu autobusów, które Solaris dostarczył do MPK w Krakowie w ostatnich 3 latach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!